REKLAMA

Metropolitan Opera Live in HD: „Ariadna na Naxos” oraz „Don Carlos” zza oceanu

Metropolitan Opera znalazła sposób jak oszczędzić miłośnikom opery trudów podróży za ocean. W marcu 2022 będziemy mogli przenieść się do legendarnego teatru i na żywo zobaczyć dwa spektakle w wyśmienitej obsadzie. Wszystko to bez opuszczania kraju nad Wisłą.

30 grudnia 2006 roku po raz pierwszy odbyła się transmisja spektaklu na żywo w formie wideo HD za pośrednictwem satelity z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Była to skrócona anglojęzyczna wersja „Czarodziejskiego fletu” Wolfganga Amadeusza Mozarta. To jedna z innowacyjnych zmian wprowadzonych wówczas przez Petera Gelba, rozpoczynającego swoją karierę Dyrektora Naczelnego legendarnej instytucji. Celem było zdobycie nowej publiczności. Jak można przeczytać w artykule na Wikipedii poświęconym The Met: Live in HD „w sezonie 2013-2014: 10 oper transmitowano drogą satelitarną do co najmniej 2000 kin w 66 krajach, w tym do ponad 800 kin w USA”. Najwyraźniej cel został osiągnięty.

Dwa tytuły wiosennego repertuaru Metropolitan Opera będzie można zobaczyć w wybranych teatrach i kinach na całym świecie. 12 marca 2022 intrygująca sopranistka Lise Davidsen zadebiutuje w tytułowej roli „Ariadny na Naxos” Richarda Straussa. W znakomicie obsadzonym spektaklu wystąpi także mezzosopranistka Isabel Leonard jako kompozytor opery, sopranistka Brenda Rae jako porywająca Zerbinetta oraz tenor Brandon Jovanovich w roli boga Bachusa. Za pulpitem dyrygenckim stanie Marek Janowski.

Sonya Yoncheva i Jamie Barton © Ken Howard / Met Opera
Sonya Yoncheva i Jamie Barton © Ken Howard / Met Opera

Po raz pierwszy w swojej historii Met zaprezentuje oryginalną, pięcioaktową, francuską wersję „Don Carlosa” – epickiej opery Giuseppe Verdiego o skazanej na zagładę miłości wśród członków rodziny królewskiej, osadzonej na tle hiszpańskiej inkwizycji. 26 marca 2022 Maestro Yannick Nézet-Séguin poprowadzi obsadę czołowych światowych solistów: tenor Matthew Polenzani w roli tytułowej, sopranistka Sonya Yoncheva jako Elżbieta de Valois i mezzosopran Jamie Barton jako Eboli. Wystąpią także Eric Owens i John Relyea jako Filip II i Wielki Inkwizytor, a baryton Étienne Dupuis dopełni gwiazdorską obsadę wcielając się w Markiza Posę. Arcydzieło Verdiego zostanie wystawione w nowej, monumentalnej inscenizacji Davida McVicara.

W Polsce The Met : Live in HD można oglądać na przykład w: Teatrze Studio w Warszawie, Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, Kinie Kosmos w Katowicach, Teatr Ziemi Rybnickiej w Rybniku czy w Teatrze Starym w Lublinie. Więcej lokalizacji można znaleźć klikając tutaj.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne