– 5 listopada przekroczyłem półwiecze życia, a 16 grudnia minie 30 lat od mojego pierwszego publicznego występu w roli dyrygenta. Wszelkie jubileusze traktuję jednak z przymrużeniem oka. Mój pierwszy koncert jako dyrygenta miał miejsce 16 grudnia 1993 roku w foyer przed salą koncertową Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie – mówił w Dwójce Michał Klauza w rozmowie z Andrzejem Sułkiem.
Michał Klauza ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury Ryszarda Dudka oraz dwuletnie studia podyplomowe w Konserwatorium im. Nikołaja Rimskiego – Korsakowa w Sankt Petersburgu pod kierunkiem Ilji Musina. Był uczestnikiem kursów dyrygenckich prowadzonych przez Kurta Redla (Rzym, 1996) i Valery’ego Gergieva (Rotterdam, 1997). W latach 1998-2003 pracował jako dyrygent w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.
Pełnił funkcję kierownika muzycznego Opery i Filharmonii Podlaskiej (2013-2015), gdzie obok koncertów symfonicznych poprowadził premiery „Traviaty” Giuseppe Verdiego, „Czarodziejskiego fletu” Wolfganga Amadeusza Mozarta i „Carmen” Georgesa Bizeta. Był także drugim dyrygentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (2009-2015) oraz dyrygentem i zastępcą dyrektora muzycznego Welsh National Opera w Cardiff (2004-2008) – na tej scenie pod jego dyrekcją wystawiono m. in.„Rigoletta”, „Trubadura”, „Aidę”, „Falstaffa” i „Otella” Giuseppe Verdiego, „Wesołą wdówkę” Franza Lehára (spektakl zarejestrowany przez BBC TV), „Wesele Figara” i „Don Giovanniego” Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz „Cyganerię” Giacomo Pucciniego.
Michał Klauza koncertował z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą, w tym z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsovią, z większością polskich orkiestr filharmonicznych, Orchestre National du Capitole de Toulouse, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Państwową Orkiestrą Symfoniczną Federacji Rosyjskiej i z Filharmonią Moskiewską. W swoim dorobku artystycznym ma szereg nagrań radiowych i telewizyjnych, m.in. z NOSPR dokonał pierwszej studyjnej rejestracji operetki „Loteria na mężów” Karola Szymanowskiego, a z zespołami Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zrealizował spektakl „Króla Rogera” Karola Szymanowskiego dla Polskiego Radia.
Michał Klauza jest dyrektorem artystycznym Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie (wcześniej Polskiej Orkiestry Radiowej) od 2015 roku. Od kwietnia 2016 jest dyrygentem gościnnym Teatru Bolszoj w Moskwie. Był tam autorem premier „Don Pasquale” Gaetano Donizettiego i „Idioty” Mieczysława Wajnberga.
W czerwcu 2023 roku poprowadził w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej premierę „Petera Grimesa” Benjamina Brittena w reżyserii Mariusza Trelińskiego, spektakl można oglądać na portalu Operavision.
Retransmisji jubileuszowego koncertu Michała Klauzy można słuchać tutaj, na stronie Programu II Polskiego Radia. W programie: Concerto grosso g-moll „Na Boże Narodzenie” op.6 nr 8 Arcangelo Corellego, Zmierzch na orkiestrę smyczkową Marcina Markowicza oraz Symfonia fis-moll „Pożegnalna” Josepha Haydna.