REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Mikołaj Zalasiński śpiewa Verdiowskiego Makbeta w operze w Grazu

Mikołaj Zalasiński wystąpił w premierze „Makbeta” Giuseppe Verdiego w listopadzie 2023 roku. Inscenizacja Kateryny Sokolovej jest koprodukcją z operą w Norymberdze. W tym sezonie polski baryton pojawi się w dziewięciu planowanych w Oper Graz przedstawieniach, najbliższe spektakle: 14, 17 i 20 stycznia 2024 roku.

Mikołaj Zalasiński ukończył z wyróżnieniem edukację wokalną w Akademii Muzycznej w Katowicach. Artysta specjalizuje się w dramatycznych partiach barytonowych. Odniósł sukces interpretacjami Makbeta, Nabucca, Rigoletta, Hrabiego Luny („Trubadur”), Jagona („Otello”), Renata („Bal maskowy”), Don Carla („Moc przeznaczenia”), Amonasra („Aida”), Germonta („Traviata”). Na scenie kreował również Don Giovanniego, Eugeniusza Oniegina, Króla Rogera, Gerarda („Andrea Chénier”), Scarpię („Tosca”), Barnabę („Gioconda”), Jochanaana („Salome”) i Wotana („Złoto Renu”).

Artysta występował na wielu słynnych scenach, m.in.: w Teatro La Fenice w Wenecji, w Teatro Regio w Turynie, w Operze w Zurychu, w Teatro Sao Carlos w Lizbonie, w Teatro Real w Madrycie, w Operze Izraelskiej w Tel Awiwie, Teatro Lirico w Cagliari, Maggio Musicale we Florencji, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie oraz w Berlinie, Chicago, Tokio, Pekinie, Wiesbaden, Lozannie, Pradze, Wilnie, Dublinie i Belfaście. Przez dziesięć lat był członkiem zespołu Państwowego Teatru w Norymberdze.

Trailer spektaklu

Premiera „Makbeta” w Grazu odbyła się 25 listopada 2023 roku. W tym roku Mikołaj Zalasiński wystąpi dziewięciu przedstawieniach: 14, 17 i 20 stycznia, 9 i 14 lutego oraz 8 i 17 marca 2024 roku. Partnerować mu będą Dshamilja Kaiser jako Lady Makbet, Daeho Kim oraz Wilfried Zelinka jako Banco, Mario Lerchenberger jako Macduff, a także Euiyoung Peter Oh jako Malcolm. „Makbeta” poprowadzą muzycznie Vassilis Christopoulos oraz Johannes Braun. Inscenizacja jest dziełem młodej ukraińskiej reżyserki Kateryny Sokolovej, za scenografię odpowiada Nikolaus Webern, kostiumy Constanza Meza-Lopehandia, a światła Sebastian Alphons.

Mikołaj Zalasiński jako Makbet i Dshamilja Kaiser jako Lady Makbet w Grazu © Oper Graz / Werner Kmetisch
Mikołaj Zalasiński jako Makbet i Dshamilja Kaiser jako Lady Makbet w Grazu © Oper Graz / Werner Kmetisch

W tym sezonie artystycznym Mikołaj Zalasiński wystąpi także jako Scarpia w Operze Wrocławskiej u boku Aleksandry Kurzak i Roberto Alagni 31 maja i 2 czerwca 2024 roku.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne