Opera Krakowska, wpisując się w obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, przygotowała niezwykłe widowisko muzyczno-sceniczne w formie musicalu, zatytułowane „Kopernik”. Dyrekcja, zespoły artystyczne Opery Krakowskiej oraz współpracujący z nią artyści i realizatorzy stworzyli spektakularną i bezprecedensową produkcję. Libretto musicalu „Kopernik” wykreowała Ałbena Grabowska, pisarka (a także lekarz neurolog, autorka m.in. historycznej sagi „Stulecie Winnych” zekranizowanej przez Telewizję Polską). Teksty piosenek są dziełem Daniela Wyszogrodzkiego,tłumacza i autora teatralnego, specjalisty od polskiej i światowej sceny musicalowej, wykładowcy Akademii Teatralnej w Warszawie. Autorem muzyki jest Tomasz Szymuś – kompozytor i aranżer, wykładowca w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Przedsięwzięcie zrealizowane zostało przez solistów, Orkiestrę, Chór oraz Balet Opery Krakowskiej pod dyrekcją Maestro Piotra Sułkowskiego po raz pierwszy we Fromborku, 20 maja 2023 roku. W tym mieście słynny astronom spędził większość swego życia, tworząc właśnie tam swoje rewolucyjne dzieło „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach ciał niebieskich”) i gdzie pod posadzką miejscowej katedry spoczywają jego doczesne szczątki.
Kolejna prezentacja tego niezwykłego utworu miała miejsce na Wawelu 22 czerwca 2023 roku. Opera Krakowska zaprezentowała swoją najnowszą realizację publiczności Grodu Kraka, zarówno mieszkańcom Małopolski, jak i przybywającym licznie do Krakowa turystom krajowym i zagranicznym.
Barwna i wielowątkowa fabuła musicalu „Kopernik” przywołuje najważniejsze wydarzenia z życia naukowca, które osadzone zostały w realiach społeczno-politycznych epoki odrodzenia. Tok zdarzeń – w tym powstanie teorii heliocentrycznej, będące punktem kulminacyjnym badań naukowych genialnego astronoma i jednocześnie całego spektaklu, zilustrowany został muzyką, w której wybrzmiewają echa dawnych form wokalnych oraz instrumentalnych, takich jak madrygał czy chorał gregoriański.
Musical „Kopernik” to spektakl nowoczesnego teatru muzycznego, który operuje zaawansowanymi rozwiązaniami w zakresie światła, dźwięku i gry scenicznej. Całości dopełniają efekty multimedialne, współkreujące wielobarwną rzeczywistość, w której rozgrywa się akcja musicalu. Jedna ze scen rozgrywa się w Krakowie.
Autorzy i realizatorzy przygotowanego z rozmachem przedsięwzięcia artystycznego mają nadzieję, że to wydarzenie wzbogaci ofertę kulturalną nie tylko Małopolski, lecz także przyczyni się do promocji polskiego dziedzictwa muzycznego, zwłaszcza w zakresie muzyki współczesnej. Autorzy i realizatorzy są przekonani, że „Kopernik” będzie wspierał wizerunek Krakowa i całego regionu jako miejsc, w których dziedzictwo kulturowe i historyczne będzie łączyć się z nowoczesnymi zjawiskami w przestrzeni artystycznej.
Spektakl wyreżyserował Jakub Szydłowski, kostiumy przygotowała Anna Chadaj, choreografię Katarzyna Zielonka i Jarosław Staniek. Za scenografię i światła odpowiada Grzegorz Policiński. Produkcja zagości na scenie Opery Krakowskiej i trafi do regularnego repertuaru tej instytucji.
W inscenizacji musicalu wezmą udział m. in.: Marcin Franc, Marcin Jajkiewicz, Janusz Kruciński (Mikołaj Kopernik), Wojciech Daniel, Karol Drozd (Andrzej Kopernik), Damian Aleksander, Paweł Tucholski (Łukasz Watzenrode), Paweł Erdman, Marcin Sosiński (Jan Dantyszek), Agnieszka Przekupień, Anastazja Simińska (Anna Schilling), Karolina Gwóźdź, Kamila Najduk (Krystyna Stulpawitz), Piotr Janusz, Maciej Tomaszewski (Kasper Stulpawitz), Tomasz Bacajewski, Jeremiasz Gzyl (Aleksander Sculteti) oraz Krzysztof Prystupa, Rafał Iwański (Stańczyk / Kopernik-Lalka). Wystąpi także Chór i Balet Opery Krakowskiej, a orkiestrę poprowadzi Piotr Sułkowski, który jest także pomysłodawcą całego przedsięwzięcia.
Patronatem honorowym wydarzenie objęli: Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego. Mecenasem Musicalu „Kopernik” jest ORLEN.
Premiera dzieła na deskach Opery Krakowskiej odbędzie się 1 października 2023 roku o godz. 18.30. Planowane są także regularne prezentacje spektaklu (najbliższe w dniach 3-6 oraz 8 października).