Światowy Dzień Muzyki (International Music Day) obchodzony jest na całym świecie w dniu 1 października od roku 1975. Pomysłodawcą był Yehudi Menuhin, ówczesny Prezydent Międzynarodowej Rady Muzyki (International Music Council) działającej pod egidą organizacji UNESCO. Głównym celem tego święta jest propagowanie idei UNESCO dotyczących pokoju i przyjaźni między narodami, rozwoju ich kultur, wymiany doświadczeń i wzajemnego doceniania ich wartości estetycznych. Ale przede wszystkim propagowanie muzyki jako piękno i dobro ludzkości.
Tradycją Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca jest publikacja przesłania, które przygotowują wspaniali polscy artyści. W poprzednich latach jego autorami byli m. in. skrzypaczka Agata Szymczewska (2022), śpiewaczka Jadwiga Rappé (2021), Irena Santor (2020), pianista Piotr Paleczny (2019), dyrygent Jerzy Maksymiuk (2018), kompozytor Zygmunt Konieczny (2017), a także Krzysztof Penderecki, Michał Urbaniak, Witold Lutosławski, Krzysztof Trebunia-Tutka, Urszula Dudziak i Wojciech Waglewski. W ubiegłym roku orędzie z okazji Światowego Dnia Muzyki wygłosił kontratenor Jakub Józef Orliński, w którym pisał, że muzyka jest dla niego szczęściem.
Autorem tegorocznego przesłania (2024) jest skrzypek, kameralista i pedagog profesor Krzysztof Jakowicz, który w tym dniu apeluje o ciszę. – Jeden z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku Zoltán Kodály – pisze artysta – powiedział, że Muzyka jest w stanie dotrzeć do najgłębszych zakamarków duszy ludzkiej… W czasach, w których przyszło nam żyć Muzyka „leje się” nieustannie w miejscach publicznych – restauracjach, sklepach, domach i centrach handlowych… Imprezy masowe z dominującym podkładem muzycznym są najczęściej organizowane na tzw. wolnym powietrzu – w parkach, lasach, centrach miast czy na wielkich stadionach – pełne silnego beatu, nagłaśnianego ponad miarę – słyszalnego i odczuwalnego w promieniu kilku kilometrów, zatruwając środowisko równie skutecznie, jak spaliny, śmieci, plastiki, etc. Ludzie, którzy generują ten hałas, nie mają w sobie dość pokory i refleksji, że może przeszkadzają innym mieszkańcom naszej planety – zwierzętom, ptakom, owadom, roślinom mającym inną wrażliwość, słyszącym często lepiej niż my. (…) Stąd mój rozpaczliwy apel – prośba o ciszę w Dniu Muzyki!
Pierwszego października spróbujmy ściszyć głośniki. (…) Jeśli choćby tylko tego dnia pojawią się takie strefy ciszy, to Muzyka, którą tworzy Natura i genialni twórcy, którzy są jej integralną częścią (Bach, Mozart, Beethoven, Chopin i tylu innych…), będzie w stanie dotrzeć do owych pokładów duszy ludzkiej. (…) To refleksja człowieka bezgranicznie oddanego Muzyce, który 30 września obchodził swoje 85 urodziny.
Pełna treść przesłania Krzysztofa Jakowicza znajduje się tutaj.