Pierwszą premierą przygotowaną przez Polską Operę Królewską były „Dziady – Widma”, kantata sceniczna Stanisława Moniuszki do słów drugiej części słynnego dramatu. Po pięciu latach funkcjonowania instytucji powstało nowe przedstawienie nawiązujące do tego samego Mickiewiczowskiego tekstu, będące jednak jego zupełnie inną interpretacją, zarówno pod względem dramaturgicznym, jak i muzycznym.
„Noc kruków” to opera zamówiona u jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów – Zygmunta Krauzego. Dzieło powstało w związku z obchodzonym właśnie Rokiem Romantyzmu Polskiego. Krauze zaprosił do współpracy scenarzystkę i librecistkę Małgorzatę Sikorską-Miszczuk, artyści wcześniej współpracowali przy operze „Yemaya-Królowa Mórz”. Libretto opiera się na „Balladach i romansów”( wykorzystanie motywów z „Rybki”, „Romantyczności”, „Liliji” i „To lubię”) oraz II części „Dziadów”.
Autorka kształtuje nowy kontekst dla doskonale znanych tekstów – w naturalny sposób integruje wątki i fragmenty różnych utworów, a przez to buduje spójny obraz świata zaklętego w poezji narodowego wieszcza. Bohaterowie ballad przybywają na wezwanie Guślarza i ludu obchodzącego święto dziadów. „Dusze grzeszne opętane miłością” ukazują swoje historie, lecz nie znajdują ukojenia, zaś żywi – obezwładnieni uczuciem – stają w obliczu Śmierci. Atmosferę tajemnicy i grozy potęgują powracające motywy tanga – tańca, w którym namiętność przeplata się z tragizmem, a ekscytacja z zawodem.
Reżyser Waldemar Raźniak powiedział, że starał się oddać głos postaci kobiecej, zwrócić uwagę na jej uczucia i jej specyficzną sytuację żałoby, którą musi przepracować. Dyrygent Dawid Runtz zdradził, że oprócz typowych instrumentów orkiestrowych, Krauze wykorzystał też akordeon, lirę korbową, okarynę, a nawet kamienie.
Za scenografię spektaklu odpowiada Katarzyna Borkowska. W roli głównej – Karusi – wystąpi Małgorzata Trojanowska. Oprócz niej w spektaklu wystąpią Marta Boberska, Aleksandra Klimczak, Dorota Lachowicz, Andżelika Wiśniewska, Małgorzata Bartkowska, Sylwester Smulczyński, Witold Żołądkiewicz, Robert Szpręgiel i Paweł Michalczuk. Kolejne przedstawienie odbędzie się 3 lipca 2022, godz. 19.00.
Prapremiera opery zainauguruje V Festiwal Polskiej Opery Królewskiej „Muzyka Polska”, który w całości poświęcony będzie muzyce polskiej. Potrwa do 24 lipca, a cały program znajduje się tutaj.