REKLAMA

Nowa „Aida” na deskach Opery Bałtyckiej w Gdańsku

W Operze Bałtyckiej w Gdańsku trwają próby do „Aidy" Giuseppe Verdiego w reżyserii Anny Wieczur. Kierownictwo muzyczne objął George Tchichinadze, a podczas premiery 23 kwietnia w partii Amneris usłyszymy Małgorzatę Walewską.

Produkcja Opery Bałtyckiej będzie jedną z najbardziej widowiskowych inscenizacji ostatnich lat na gdańskiej scenie. Realizatorzy zapewniają, że spektakl będzie ponadczasową opowieścią o miłości i wojnie, ze scenografią i kostiumami nawiązującymi do starożytnego Egiptu. Damian Styrna, odpowiedzialny za dekoracje, mówi o budowie obrazu konfrontacji: „człowiek jednostka, z drugiej strony monumentalna figura geometryczna, symbol wielu znaczeń – majestat władzy, jej ciężar. Przeciwieństwa potęgują emocje (…) Skupienie na bryłach, geometryczności form pomaga uciec od pułapki, jakim jest kalkowanie czy cytowanie wprost egipskiej pocztówki ze skansenem w tle”.

„Aida” uważana jest za jedną z najlepszych oper w dorobku Giuseppe Verdiego. Kompozytor napisał ją, by uczcić otwarcie Opery w Kairze oraz zakończenie budowy Kanału Sueskiego. Utwór szybko zyskał uznanie zarówno wśród recenzentów, jak i publiczności. Od tego czasu, a więc od ponad 150 lat, „Aida” gości na scenach operowych niezmiennie ciesząc się ogromną popularnością. W Operze Bałtyckiej do tej pory została przygotowana dwukrotnie, w 1960 oraz 1993 roku.

Inscenizację „Aidy” w Operze Bałtyckiej przygotowują znakomici i doświadczeni realizatorzy: Anna Wieczur (reżyseria), George Tchitchinadze (kierownictwo muzyczne), Damian Styrna (scenografia), Anna Chadaj (kostiumy). W głównych partiach wystąpią wspaniali soliści, wśród nich Małgorzata Walewska – mezzosopranistka z imponującym dorobkiem artystycznym i wieloma sukcesami na międzynarodowej scenie operowej. Premierowy spektakl „Aidy”, jednej z najlepszych oper Giuseppe Verdiego, będzie również można zobaczyć online jako live streaming.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne