REKLAMA

Piekielne sfery niebiańskiej muzyki w Serpelicach. Od Gounoda do Chopina z Bizetem, Puccinim, Wieniawskim i Paderewskim w tle

W cyklu „Koncerty klasyczne w gminie Sarnaki” w pięknym drewnianym kościele św. Piotra i Pawła przy klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Serpelicach odbył się niezwykły koncert, zatytułowany „Od Gounoda do Chopina”. Było to wspaniałe preludium do 5. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej.

W cudownej akustyce świątyni imponujące możliwości wokalne zaprezentowali wielcy polscy śpiewacy, Iwona Hossa i Adam Zdunikowski. Na fortepianie zagrali Mirosław Feldgebel i Maria Trofymchuk, na skrzypcach Aleksander Żyła. To było spotkanie wielkich doświadczonych artystów z młodymi instrumentalistami, pełnymi pasji i obiecującej przyszłości.

Cykl koncertów klasycznych w Gminie Sarnaki organizowany jest z inicjatywy wójta Sarnak Grzegorza Arasymowicza. W ciągu ostatnich kilku lat w Sarnakach i Serpelicach wystąpili między innymi: śpiewaczki Małgorzata Długosz, Justyna Reczeniedi i Ewelina Szybilska, śpiewacy Łukasz Gaj i Jakub Milewski oraz skrzypaczka Kamila Wąsik-Janiak.

Grzegorz Arasymowicz gratuluje artystom po koncercie © archiwum Gminy Sarnaki
Grzegorz Arasymowicz gratuluje artystom po koncercie © archiwum Gminy Sarnaki

Grzegorz Arasymowicz, wójt Gminy Sarnaki powiedział na początku koncertu: – Cieszę się, że zawitali Państwo do tak urokliwego miejsca, jakim są Serpelice nad Bugiem. To tutaj Bogusław Kaczyński razem z rodzicami gościł na gankach u naszych mieszkańców. Kiedyś tak właśnie wyglądała gościna, spotykano się na gankach i było wspaniale. Koncerty w Serpelicach, które tak bardzo ukochał nasz mistrz, odbywają się po raz trzeci. Niezmiernie się cieszę, że kultura wysoka po raz kolejny zawitała do naszej gminy. A o tym, jak Bogusław Kaczyński kochał Serpelice najlepiej świadczą słowa przez niego wypowiedziane kiedyś w Polskim Radiu. W swoim życiu miał karaibskie plaże, ale po latach najpiękniej wspominał jednak miejsca nad Bugiem.

Pianista Mirosław Feldgebel studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie. Jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych, między innymi pierwszej nagrody w Turynie. Występował w słynnych salach koncertowych i operowych w Paryżu, Wiedniu, Amsterdamie, Barcelonie, a także w Nowym Jorku i Tokio. Gra też na zabytkowych harfach i klawesynach. Artysta przedstawił solowo utwór Claude’a Debussy’ego „Arabeska nr 1 A-dur”, prezentując niemalże natchnione odczytanie tej impresjonistycznej i romantycznej kompozycji. Uważnie i czujnie partnerował też Iwonie Hossie i Adamowi Zdunikowskiemu podczas ich występów, po mistrzowsku, subtelnie i pięknie zespalając się z ich wokalną interpretacją.

Iwona Hossa i Adam Zdunikowski na koncercie w Serpelicach © archiwum Gminy Sarnaki
Iwona Hossa i Adam Zdunikowski na koncercie w Serpelicach © archiwum Gminy Sarnaki

Iwona Hossa, primadonna Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie wirtuozowsko zinterpretowała arię z klejnotami Małgorzaty z „Fausta” Charlesa Gounoda, bawiąc się i zachwycając francuską frazą. Jej indywidualnie brzmiący sopran zachwycał wylewnością i wzruszał wnikliwą interpretacją. Pamiętam jej wspaniałe występy w „Traviacie” na warszawskiej scenie. Nigdy nie zapomnę brawury arii Hanny w legendarnym już nagraniu „Strasznego dworu” pod dyrekcją Jacka Kaspszyka dla EMI Classic czy drapieżności Gildy w „Rigoletcie”. W Serpelicach ta niezwykła śpiewaczka zaprezentowała m. in. arię Violetty „Addio del passato” z ostatniego aktu „Traviaty”. Było to wykonanie ściskające ze wzruszenia gardło, pełne soczystych gór, wsparte elementami aktorstwa, ale nade wszystko głębokim zrozumieniem tekstu. Błysnęła też w duetach z Adamem Zdunikowskim, prezentując rozpacz odrzuconej Micaeli z „Carmen” Georgesa Bizeta czy rodzącą się miłość Mimi z „Cyganerii” Giacomo Pucciniego, od pierwszego i do ostatniego wejrzenia.

Wielki polski tenor liryczny, Adam Zdunikowski, którego występy w partiach belcantowych na zawsze będę miał w pamięci, sięgnął w Serpelicach po mocniejszy repertuar. Zaprezentował partie przynależne tzw. tenorowi spinto, o większym zacięciu dramatycznym. Zaśpiewał m. in. arię z kwiatkiem Don Jose z „Carmen” Bizeta, Cavaradosssiego z „Toski” Giacomo Pucciniego czy Jontka z „Halki” Moniuszki”. Wzruszał żarliwością interpretacji i głębokim brzmieniem swojego głosu, wzbogacając śpiew przekonującym aktorstwem. Tak wielcy wykonawcy potrafią bez kostiumów i scenograficznego entourage przekonać do realności przeżyć swoich bohaterów. Wokalnej prawdy Adam Zdunikowski dotknął też w przejmującej pieśni Jana Ignacego Paderewskiego pt. „Polały się łzy me czyste, rzęsiste” napisanej do słów Adama Mickiewicza i był to właściwie dramatyczny monodram artysty.

Aleksander Żyla w Serpelicach

14-letni skrzypek Aleksander Żyła jest już laureatem wielu prestiżowych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Obecnie jest uczniem 2 klasy Zespołu Szkół Muzycznych imienia Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej, obecnie doskonali swoją grę pod okiem Agnieszki Cypryk. Wykonał kilka utworów, m. in. utwór „Paganiniana” Nathana Milsteina na motywach utworów Niccolo Paganiniego oraz pierwszą część „Koncertu skrzypcowego fis-moll” Henryka Wieniawskiego. Oprócz brawury i odwagi interpretacji podziwiać należy żywiołowość i dzikość jego gry. A także niezwykłą plastyczność jego muzycznej opowieści. Młody skrzypek potrafi lśnić w swojej grze zarówno dźwiękami lirycznymi, jak i posługiwać się intensywno rdzawym, lekko „brudnym” brzmieniem, wkładając w to całe swoje serce. Bardzo pięknie partnerowała artyście Maria Trofymchuk, skupiona na interpretacji partii fortepianiu. Koncert barwnie poprowadzili Ewa Arasymowicz i Krzysztof Korwin-Piotrowski, opowiadając o wykonawcach i utworach, a także o mukowiscydozie, na którą prawdopodobnie chorował Fryderyk Chopin.

Prowadzący koncert Ewa Arasymowicz i Krzysztof Korwin-Piotrowski  © archiwum Gminy Sarnaki
Prowadzący koncert Ewa Arasymowicz i Krzysztof Korwin-Piotrowski © archiwum Gminy Sarnaki

Kolejny koncert w cyklu „Koncerty klasyczne w gminie Sarnaki” odbędzie się w Kościele Parafialnym w Sarnakach w sobotę 9 września 2023 roku o 18.30. Jego gwiazdami będą Zoya Petrova, Ewa Biegas, Joanna Szynkowska vel Sęk i Aleksandra Blanik.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne