Wielki polski dyrygent był wieloletnim dyrektorem Filharmonii Narodowej. Sprawował tę funkcję w latach 1977- 2001, równocześnie w latach 1980–1986 prowadząc orkiestrę symfoniczną w Baden-Baden. Odbył z orkiestrą FN wiele tournées po Europie, USA, Australii oraz Chinach i Japonii. Dyrygował spektaklami operowymi w wielu teatrach, m.in. w Metropolitan Opera w Nowym Jorku czy Covent Garden w Londynie. W 1980 roku był przewodniczącym jury podczas X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wystąpił też w kilku filmach fabularnych. Zagrał jedną z głównych ról w filmie Krzysztofa Zanussiego „Dusza śpiewa”. Zmarł 29 kwietnia 2021 roku w wieku 90 lat i został pochowany na cmentarzu w Krzeszowicach.
Wykonana z brązu rzeźba autorstwa Czesława Dźwigaja powstała z inicjatywy i dzięki staraniom Zofii i Antoniego Witów oraz Filharmonii Narodowej. Jej autor, Czesław Dźwigaj (ur. 1950), jest znany z realizacji sakralnych i pomników Jana Pawła II. W 2018 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Do jego prac należą m.in. rzeźby: „Grudzień 1970″ w Szczecinie, „Henryk Sienkiewicz” w Szczawnicy, „Zygmunt August” w Augustowie, „Ksiądz Piotr Skarga” w Krakowie czy „Nikifor” w Krynicy-Zdroju”.
Podczas koncertów poświęconych pamięci Kazimierza Korda, w piątek i sobotę, orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki wykonała „I Koncert skrzypcowy op. 35” Karola Szymanowskiego oraz „V Symfonię” Gustava Mahlera, rozpoczynającą się słynnym marszem żałobnym. Solistą wieczoru był Augustin Hadelich.