REKLAMA

Uroczyste odsłonięcie popiersia Maestra Kazimierza Korda w pierwszą rocznicę śmierci

29 kwietnia o godz. 19:00 w Sali Balowej Filharmonii Narodowej w Warszawie odsłonięte zostało popiersie Kazimierza Korda. Koncerty symfoniczne 29 i 30 kwietnia, poświęcone były pamięci tego wybitnego dyrygenta.

Wielki polski dyrygent był wieloletnim dyrektorem Filharmonii Narodowej. Sprawował tę funkcję w latach 1977- 2001, równocześnie w latach 1980–1986 prowadząc orkiestrę symfoniczną w Baden-Baden. Odbył z orkiestrą FN wiele tournées po Europie, USA, Australii oraz Chinach i Japonii. Dyrygował spektaklami operowymi w wielu teatrach, m.in. w Metropolitan Opera w Nowym Jorku czy Covent Garden w Londynie. W 1980 roku był przewodniczącym jury podczas X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wystąpił też w kilku filmach fabularnych. Zagrał jedną z głównych ról w filmie Krzysztofa Zanussiego „Dusza śpiewa”. Zmarł 29 kwietnia 2021 roku w wieku 90 lat i został pochowany na cmentarzu w Krzeszowicach.

Wykonana z brązu rzeźba autorstwa Czesława Dźwigaja powstała z inicjatywy i dzięki staraniom Zofii i Antoniego Witów oraz Filharmonii Narodowej. Jej autor, Czesław Dźwigaj (ur. 1950), jest znany z realizacji sakralnych i pomników Jana Pawła II. W 2018 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Do jego prac należą m.in. rzeźby: „Grudzień 1970″ w Szczecinie, „Henryk Sienkiewicz” w Szczawnicy, „Zygmunt August” w Augustowie, “Ksiądz Piotr Skarga” w Krakowie czy „Nikifor” w Krynicy-Zdroju”.

Odsłonięcie popiersia Kazimierza Korda w Filharmonii Narodowej © Deluga.art
Odsłonięcie popiersia Kazimierza Korda w Filharmonii Narodowej © Deluga.art

Podczas koncertów poświęconych pamięci Kazimierza Korda, w piątek i sobotę, orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki wykonała „I Koncert skrzypcowy op. 35” Karola Szymanowskiego oraz „V Symfonię” Gustava Mahlera, rozpoczynającą się słynnym marszem żałobnym. Solistą wieczoru był Augustin Hadelich.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne