REKLAMA

Odwołane premiery i nagłe zmiany w repertuarach koncertów

Polskie instytucje kultury rezygnują nie tylko z rosyjskich artystów, ale i z kompozytorów. Swoje repertuary zmieniła Sinfonia Varsovia, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, a program II Polskiego Radia do odwołania nie nadaje rosyjskiej muzyki.

We wtorek, 1 marca, Teatr Wielki – Opera Narodowa wystosowała oświadczenie, podpisane przez dyrektora Waldemara Dąbrowskiego o odwołaniu premiery i wszystkich planowanych spektakli „Borysa Godunowa” Modesta Musorgskiego (premiera 8 kwietnia, a pozostałe spektakle – 10, 12 oraz 14 kwietnia). „Przeżywamy wojnę na Ukrainie, a także cierpienia ukraińskiej ludności. Wyrażamy podziw dla heroizmu Ukraińców walczących w obronie swojej Ojczyzny” – czytamy w oświadczeniu Dąbrowskiego. „Wierzymy, że będziemy mogli wrócić do realizacji tego dzieła w czasie pokoju”. Pełna treść komunikatu znajduje się tutaj.

Inscenizacja miała być koprodukcją Warszawy z tokijskim New National Theatre (NTT). Dla reżysera spektaklu, Mariusza Trelińskiego, miało być to drugie, po 13 latach, spotkanie z tym dziełem. Choć tak jak poprzednio, zdecydowano się na wersję bez tzw. Aktu Polskiego czyli bez udziału Maryny Mniszkówny.

Teatr Wielki rozpoczął działania wspierające osoby poszkodowane w trwającej od siedmiu dni wojnie. Instytucja czasowo udostępniła mieszkania teatralne dla ukraińskich matek z dziećmi. Przeprowadza też zbiórkę niezbędnych produktów wśród pracowników Teatru. A nocą fasada teatru zostaje podświetlona narodowymi barwami Ukrainy.

Dzień wcześniej, w poniedziałek, 28 lutego, Opera Nova w Bydgoszczy poinformowała, że odwołuje zaplanowaną premierę „Eugeniusza Oniegina”. Produkcja była już dwukrotnie przekładana i tym razem miała inaugurować 28. Bydgoski Festiwal Operowy w październiku 2022 roku.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne