REKLAMA

Opera Bałtycka w Gdańsku ma nowego dyrektora muzycznego

Od stycznia 2023 roku, 26 letni dyrygent, Yaroslav Shemet obejmie funkcję zastępcy dyrektora ds. muzycznych w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Od prawie dwóch sezonów to stanowisko nie było obsadzone.

Yaroslav Shemet to jeden z najbardziej uznanych dyrygentów młodego pokolenia. Mając jedynie 26 lat pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej, jest również pierwszym gościnnym dyrygentem Neue Philharmonie Hamburg. Jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w Instytucie Dyrygentury.

Z Operą Bałtycką jestem związany od kilku lat. – To tu, w roku 2018, debiutowałem w roli kierownika muzycznego „Poławiaczy pereł”. Nasza współpraca zacieśniła się w tym roku przy okazji premiery opery „Król Roger”. Cieszę się, że teraz stanę się częścią zespołu Opery Bałtyckiej. Jestem przekonany, że nasza współpraca zaowocuje wieloma artystycznymi osiągnięciami – mówi Yaroslav Shemet.

Romuald Wicza – Pokojski, dyrektor Opery Bałtyckiej oraz Yaroslav Shemet © materiały Opery Bałtyckiej w Gdańsku

Dyrygent koncertował z zespołami na całym świecie, m. in.: Prague Symphony, Philharmonie der Nationen, Staatstheater Braunschweig, Sinfonia Varsovia, NFM Filharmonia Wrocławska. Występował w Elbphilharmonie w Hamburgu, Shanghai Grand Theatre czy Harbin Opera House, a także na festiwalach w Bayreuth, Monachium i Hong Kongu. Jako kierownik muzyczny zadebiutował w Operze Bałtyckiej w Gdańsku w 2018 roku w produkcji „Poławiacze pereł” Georges’a Bizeta. Od 2021 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej. Od stycznia 2023 roku będzie dzielił swoje obowiązki pomiędzy Katowice a Gdańsk.

To ważny krok – mówi Romuald Wicza – Pokojski, dyrektor Opery Bałtyckiej. – Po udanych premierach takich jak „Aida”, „Król Roger” czy „Don Kichot” w minionym roku, nadchodzi czas na nowe doświadczenia. Tak duża i istotna w regionie instytucja kultury, jaką jest jedyna na Pomorzu opera, wymaga najlepszych i zaangażowanych artystów i menadżerów. Jako dyrektor jasno chciałbym zaznaczyć, że obecność maestro Shemeta będzie dla nas wsparciem i zapewni jeszcze lepsze efekty podejmowanych działań, a przed nami kolejne lata organizacyjnych i artystycznych wyzwań.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne