Misją Opera Rara jest prezentowanie utworów zapomnianych i pomijanych, krakowski festiwal chce dać im nową szansę, zaprezentować je w możliwie najlepszym wykonaniu, podjąć próbę wskrzeszenia arcydzieł rzadko pojawiających się na scenach. Wszystkie trzy tegoroczne tytuły to także kompozycje wyjątkowe, nie goszczące zbyt często w repertuarze teatrów operowych.
„Lucio Silla” to opera napisana przez szesnastoletniego Mozarta dla Teatro Regio Ducale w Mediolanie, druga po „Mitridate, re di Ponto” napisana dla tej sceny. Historia rozgrywa się w Rzymie, dyktator Lucius Cornelius Sulla został opisany przez Plutarcha. I ten temat był w owym czasie bardzo popularny, do tego samego libretta opery napisali m.in. Georg Friedrich Händel, Leonardo Vinci czy Pasquale Anfossi. Młody kompozytor rysuje tu dojrzałe muzycznie i psychologicznie portrety bohaterów oraz dramatyczne sytuacje. Do wykonania dzieła potrzeba grona wybitnych śpiewaków zdolnych podołać wyzwaniom tej wymagającej partytury. W tytułowej partii wystąpi Benjamin Hulett, Giunię zaśpiewa Florie Valiquette. Cecilia Margarita Slepakova, w rolach Celii i Cinny usłyszymy także Joannę Radziszewską i Jolantę Kowalską. Capellą Cracoviensis dyrygował będzie Alessandro Moccia (Teatr Słowackiego, 16 i 18 lutego 2023 roku).
„Das Paradies und die Peri” („Raj i Peri”) to jeden z najbardziej intrygujących utworów Roberta Schumanna. Sceniczne produkcje należą do absolutnej rzadkości. Na Festiwalu Opera Rara będziemy mieli okazję być świadkami polskiej premiery oratorium w wersji teatralnej. Mistyczna opowieść o Peri, dziecku upadłego anioła i śmiertelniczki zainspirowała kompozytora do stworzenia jego najbogatszego wokalno-instrumentalnego dzieła. Wyreżyseruje ją Cezary Tomaszewski, a w obsadzie znajdą się Mirjam Mesak i słynny brytyjski tenor Ian Bostridge. Wystapią także Solomiia Pavlenko, Monika Korybalska, Zbigniew Malak i Sebastian Szumski. Solistami i zespołami Capelli Cracoviensis kierował będzie Jan Tomasz Adamus. Dzieło zabrzmi w Krakowie trzykrotnie: 23, 24 i 25 lutego 2023 roku na scenie Teatru Łaźnia Nowa.
Tylko raz natomiast, 26 lutego 2023 roku, na scenie Teatru Starego, zaprezentowane zostanie pasticcio „Tamerlano” To opera ułożona z muzyki różnych kompozytorów, Antonio Vivaldi, który posłużył się przy jego tworzeniu w dużej mierze swoją własną, wcześniej już istniejącą, muzyką, dodał inne utwory autorstwa Hassego, Giacomellego i Broschiego. Międzynarodową obsadę solistów i Accademię Bizantinę poprowadzi jej szef artystyczny: włoski klawesynista i dyrygent Ottavio Dantone. A wystąpią Gianluca Margheri, Filippo Mineccia, Delphine Galou, Shakèd Bar, Federico Fiorio i Arianna Vendittelli.
Pełny program edycji festiwalu znajduje się tutaj.