Po raz pierwszy OPERAcje Artystyczne Stowarzyszenie im. Richarda Straussa zrealizowało w roku 2020. W momencie wybuchu pandemii COVID-19 większość działań kulturalnych została przeniesiona do sieci. Pomimo ogromnego wyboru oferty kulturalnej dostępnej online to czas, o którym raczej wszyscy chcieliby zapomnieć. Trzeba jednak przyznać, że projekty udostępniane w Internecie charakteryzowały się różnorodnością formy i treści, część powstawała spontanicznie, inne tworzone były w oparciu o wcześniej ustalone strategie, z precyzją, niekiedy rozmachem.
Stowarzyszenie im. Richarda Straussa w roku 2024 powraca z kolejną odsłoną OPERAcji Artystycznych. Twórcy operowi i ludzie teatru ponownie opowiadają o swojej pracy. Na co dzień jej kulisy są słabo widoczne, ale efekty końcowe sprawiają, że – przy odpowiedniej koincydencji wszystkich czynników – podczas spektaklu operowego dzieje się magia.
Stowarzyszenie im. Richarda Straussa zaprasza do małego kompendium wiedzy i zapoznania się z historiami ludzi teatru i sztuki (Grażyna Bastek i Paweł Bień, Krzysztof Dix, Karol Kozłowski i Mischa Kozłowski, Hanna Marasz-Fiugajska, Roman Osadnik, Justyna Skoczek, Ewa Vesin, Iryna Zhytynska, Julian Żychowicz), którzy opowiadają o wszystkich aspektach tworzenia przedstawienia operowego (i jego recepcji) oraz dzielą się swoimi osobistymi historiami i refleksjami.
Dzięki współpracy z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną sylwetki artystów i realizatorów zostały również zredagowane w formacie ETR (folder z biogramami dostępny jest na stronie internetowej projektu).
Projekt OPERAcje Artystyczne 2024 został sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU. Stowarzyszenie im. Richarda Straussa dziękuje za wsparcie Wydziałowi Kultury Urzędu Miejskiego we Wrocławiu (www.wroclaw.pl).