REKLAMA

Oryginalne „Piano Rolls” z muzyką w wykonaniu Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej pozyskane w darze ze Stanów Zjednoczonych

Na początku września 2023 roku Centrum Paderewskiego wzbogaciło się o nowe eksponaty. Są to cztery rolki do pianina samogrającego (pianoli), w tym trzy z rejestracją muzyki granej przez Ignacego Jana Paderewskiego. Niesamowita historia pozyskania tych bezcennych obiektów jest związana z postacią Rudolfa Binga, legendarnego dyrektora generalnego Metropolitan Opera.

W programie do bieżącego sezonu cykl transmisji z Metropolitan Opera, „The MET Live” w warszawskim Teatrze Studio dyrektor Roman Osadnik zapowiedział nowe wydanie niezwykłego tomu wspomnień długoletniego dyrektora Metropolitan Opera Rudolfa Binga pt. „5 000 wieczorów w operze”. Rozszerzone zostanie ono o teksty towarzyszące – m. in. opowieść Jacka Marczyńskiego o polskich artystach związanych z Metropolitan Opera. Znajdzie się w nim mój reportaż pt. „Zmierzch Boga, czyli co się zdarzyło Rudolfowi Bingowi?” o kolejach jego życia po roku 1972 roku, czyli po zakończeniu przez niego dyrekcji MET.

W dziennikarskim śledztwie prowadzonym przez archiwa amerykańskiej prasy, próbach dotarcia do osób, które osobiście znały legendarnego dyrektora objawiła się niezwykła i niewiarygodna historia o dalszym życiu Binga, jego działaniach, tajemniczym małżeństwie zawartym z Caroll Douglass i chorobie Alzheimera.

Podczas poszukiwań dotarłem do Johna S. Douglassa, profesora Wydziału Komunikacji na Uniwersytecie Amerykańskim w Waszyngtonie DC. Jest on bratem drugiej żony Rudolfa Binga. Ku mojemu zdumieniu profesor odpisał mi i odpowiedział na nurtujące mnie pytania.

„Piano rolls” w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej © Kornelia Cygan
„Piano rolls” w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej © Kornelia Cygan

W pewnym momencie, rozpoczynając dodatkowy wątek w naszej korespondencji zapytał mnie o to, komu może podarować „Piano Rolls”. – Moja babcia miała pianolę – pisał profesor. – Ale nadal mam dwie rolki. Na obu gra Jan Ignacy Paderewski. Czy ma Pan pomysł na polską organizację, która mogłaby być tym zainteresowana? Chciałbym je bezinteresownie przekazać.

Wskazałem Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej i już po paru dniach Douglass napisał. – Bardzo chętnie nawiążę kontakt z dyrektorem, panem Łukaszem Gajem. Moi dziadkowie mieli pianolę firmy Duo-Art. Jako dziecko zawsze lubiłem patrzeć, jak rolki przechodzą przez pianolę, i uruchamiają maszynerię. Fascynujące było to, że klawisze same się poruszały. To było jak oglądanie ducha grającego na pianinie.

Na rolkach przekazanych przez profesora Johna S. Douglassa znajdują się „Menuet G-dur” op. 14 nr 1 Jana Ignacego Paderewskiego, „Polonez A-dur op. 40 nr 1” Fryderyka Chopina i „Spinning Song” op. 67 nr 4 („Song without words” nr 34) Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Gra w nich Ignacy Jan Paderewski. Czwarta rolka to „Polonez As-dur” op. 53 Chopina grany przez Józefa Hofmanna.

„Piano rolls” w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej © Kornelia Cygan
„Piano rolls” w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej © Kornelia Cygan

W sierpniu 2023 roku rolki dotarły do Centrum Paderewskiego i od września są tam eksponowane. Mam nadzieję, że poszukiwania pianoli, które obecnie trwają, zakończą się sukcesem. Jestem szczęśliwy, że dzięki moim staraniom te ważne eksponaty znalazły się w Polsce.

„5 000 wieczorów w operze” ukaże się nakładem Teatru Studio w marcu 2024 roku. Wtedy w cyklu transmisji „The MET Live” transmitowana będzie „Moc przeznaczenia” w reżyserii Mariusza Trelińskiego, koprodukcja Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

ORFEO Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego objęła patronat medialny nad nowym wydaniem wspomnień Rudolfa Binga.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne