REKLAMA

Rozpoczął się XX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu

- Kochani, jeśli będziecie zestresowani patrzcie na mnie, będę się do was uśmiechać i będę was wspierać. I nie są to czcze obietnice - tak powitała uczestników Małgorzata Walewska, przewodnicząca jury i Dyrektor Artystyczna Konkursu podczas otwarcia XX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.

Wyśpijcie się i pamiętajcie o oddechu – doradzała. Walewska, która od 2014 roku pełni funkcję Dyrektor Artystycznej Konkursu, w swoim wzruszającym powitaniu zwróciła uwagę także na fakt, że podczas przesłuchań będą z nami nie tylko Ada Sari, ale także zmarła w zeszłym roku profesor Helena Łazarska, legendarna pedagog śpiewu. Podkreśliła też, że Konkurs zawdzięcza powodzenie także Antoniemu Malczakowi, byłemu dyrektorowi Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ.

Mam nadzieję, że Konkurs stanie się dla was czasem wspaniałym, który będzie owocował w waszej dalszej karierze – mówił Andrzej Zarych, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, podczas otwarcia

Dziś, 6 maja, od rana trwała rejestracja uczestników oraz pierwsze próby z akompaniatorami. Przesłuchania konkursowe wystartują w niedzielę, 7 maja. Zgodnie z przyjętą tradycją na wielu konkursach o kolejności przesłuchań decyduje przesłuchanie. W tej edycji wylosowano literę L, jako pierwsza wystąpi reprezentantka Korei Południowej, sopranistka Hyejin Lee.

Do tegorocznej 20. edycji jury zakwalifikowało 77 młodych śpiewaków z 19 krajów: Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Francji, Gruzji, Izraela, Korei Południowej, Meksyku, Niemiec, Polski, RPA, Słowenii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii.

W międzynarodowym jury, poza Małgorzatą Walewską (przewodnicząca) i Wojciechem Maciejowskim (sekretarz) zasiądą: Marcin Habela – Profesor śpiewu na Genewskim Uniwersytecie Muzycznym, doradca artystyczny Akademii Muzycznej im. Tibora Vargi w Sion w Szwajcarii i Akademii Muzycznej szkoły Anargyriosa i Korgialeniosa na Spetses w Grecji; Beata Klatka – Dyrektor Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki oraz Kierownik AKADEMII OPEROWEJ Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie; Dominik Licht – Konsultant w zakresie castingu w Duńskiej Operze Królewskiej w Kopenhadze; Rebekah Rota – Dyrektor Opery w Wuppertalu w Niemczech (od sezonu 2023/2024); Keith Bernard Stonum – Dyrektor Artystyczny Jungen Oper im NORD (Staatsoper Stuttgart, Niemcy), śpiewak.

Przed otwarciem XX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu © Piotr Droździk
Przed otwarciem XX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu © Piotr Droździk

Konkurs potrwa do 13 maja i jak zwykle odbędzie się w trzech etapach. Pierwsze dwa oraz Koncert Laureatów rozegrają się w sali widowiskowej SOKOŁA w Nowym Sączu. Natomiast finałowe przesłuchanie będzie można obejrzeć na scenie Opery Krakowskiej. Podczas dwóch ostatnich wydarzeń Konkursu – w Krakowie i w Nowym Sączu – śpiewakom towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. Po poprzedniej edycji z pandemią w tle, w tym roku Konkurs powraca do swoich zasad – finału z orkiestrą, co jest wyzwaniem dla młodych artystów. To bardzo trudny konkurs, a dodatkową kategorią jest także przedstawienie (nieobowiązkowe) cyklu pieśni.

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu odbywa się co dwa lata, od 1985 roku. Jego organizatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, a współorganizatorem tegorocznej edycji jest Opera Krakowska. Za komunikaty prasowe odpowiada Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Przed otwarciem XX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu © Piotr Droździk
Przed otwarciem XX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu © Piotr Droździk

Wszystkie etapy przesłuchań konkursowych otwarte są dla publiczności (w Krakowie na finał oraz w Nowym Sączu na Koncert Laureatów – niezbędne są wejściówki). Przesłuchania będą transmitowane online na stronie: www.adasari.pl.

Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego jest jednym z patronów medialnych tego wydarzenia, a także fundatorem jednej z nagród pozaregulaminowych.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne