REKLAMA

Poznański Paria przybędzie do Warszawy i Łodzi – koncertowe wykonanie ostatniej opery Stanisława Moniuszki

Teatr Wielki w Poznaniu zaprezentuje koncertowo ostatnie dzieło sceniczne Stanisława Moniuszki w warszawskim (26 października) i łódzkim Teatrze Wielkim (29 października). Opera, pod dyrekcją Maestro Jacka Kapszyka została już nagrana i zostanie wydana w prestiżowej wytwórni Naxos.

Teatr Wielki w Poznaniu wystawił „Parię” scenicznie, w reżyserii Grahama Vicka i kierownictwem muzycznym Gabriela Chmury w 2019 roku na poznańskiej Arenie. Produkcja została nagrodzona operowym Oscarem (International Opera Award) w kategorii „Dzieło odkryte na nowo”). Rejestracja spektaklu była też dostępna na portalu Opera Vision. Obu tych wielkich artystów pożegnaliśmy w 2020 roku (Maestro Gabriel Chmura) i 2021 roku Graham Vick.

„Paria” to najrzadziej wystawiana opera Stanisława Moniuszki, dzieło było właściwie zapomniane. Akcja utworu rozgrywa się w Indiach, polski kompozytor tylko raz sięgnął sięgnął po „egzotyczne” libretto. Idamor kocha Nealę, córkę arcykapłana Akebara. Biorąc z nią ślub przekracza przyjęte normy społeczne, wychodzi poza swoja kastę, stając się tytułowym Parią. To opowieść o miłości, wykluczeniu i sile uprzedzeń, tematy tak bardzo aktualne w dzisiejszych czasach.

W koncertowych wykonaniach wystąpią znakomici artyści związani z Teatrem Wielkim w Poznaniu. W partii Neali wystąpi Iwona Sobotka, Idamorem będzie Dominik Sutowicz. Niedawno Sobotka i Sutowicz wystąpili razem w „Rusałce” Antonina Dvořáka, także kreując parę nieszczęśliwych kochanków. Dżaresem będzie Stanislav Kuflyuk (w Warszawie) i Mariusz Godlewski (w Łodzi), zaśpiewają także Rafał Korpik (Akebar), Piotr Friebe (Ratef) i Aleksandra Kiedrowska (Kapłanka).

Solistom towarzyszyć będzie Chór oraz Orkiestra Sceny pod Pegazem, a za pulpitem dyrygenckim stanie wybitny dyrygent Maestro Jacek Kaspszyk. Nagranie ukaże się w firmie Naxos. Paria pojawi się w Warszawie 26 października oraz w Łodzi 29 października. Koncerty odbędzie się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne