REKLAMA

Pierwsze noce czerwcowe będą premierami baletowych baśni

Najbliższy weekend czerwca upłynie pod znakiem dwóch nowych produkcji baletu. Będą to adaptacje arcydzieł literatury dla dzieci i dorosłych. „Alicja w krainie czarów” w Opera Nova w Bydgoszczy oraz „Mały Książę” w Operze na Zamku w Szczecinie.

„Alicja w krainie czarów” w Opera Nova w Bydgoszczy

Wielokrotnie wznawiana drukiem i ilustrowana przez świetnych grafików, filmowana i animowana książka „Alicja w krainie czarów” Lewisa Carrolla wywiera wciąż  niebagatelny wpływ na współczesną masową wyobraźnię. Znikające koty o nieznikającym uśmiechu, szalone herbatkowe przyjęcia, osobliwe susły, marcowe zające, zadyszane króliki, to pełna symboli literacka przygoda dla dziecięcego i dorosłego czytelnika. Alicji, Królowej Kier, szalonego Kapelusznika i innych niesamowitych postaci nie trzeba przedstawiać. To bohaterowie – wymyślonej przez matematyka, fotografa, literata, który ukrył się pod pseudonimem Lewisa Carrolla – baśniowej opowieści.

Przemysław Zych, reprezentant młodego pokolenia polskich kompozytorów, skomponował według jej treści 90-minutowy balet  „Alicja w Krainie Czarów”. Zych napisał partyturę na orkiestrę symfoniczną; wzorowaną na klasycznych baletach  i  hollywoodzkiej muzyce filmowej ,wplótł w swą kompozycję cytaty ze znanych dzieł. Dla potrzeb choreografii  i inscenizacji w Operze Nova Zych przeredagował bądź napisał na nowo  sporą część  materiału  muzycznego, który miał swą prapremierę w 2015 r. na scenie  szczecińskiej Opery na Zamku.

Z tancerzami bydgoskiej Opery  baletową „Alicję…”  tworzy na nowo światowej sławy choreograf, tancerz i pedagog, Robert Bondara. Będzie to trzeci tytuł w jego inscenizacji i choreografii stworzony dla Baletu Opery Nova.  Jak sam mówi, będzie to najbardziej humorystyczny balet w jego dotychczasowym dorobku artystycznym. Robert Bondara jest polskim tancerzem, choreografem, reżyserem i pedagogiem, wieloletnim artystą Polskiego Baletu Narodowego. W 2018 roku objął stanowisko kierownika Baletu Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Premiera zaplanowana jest na 4 czerwca, kolejne spektakle 5, 7, 24, 25 i 26 czerwca.

„Mały Książę” w Operze na Zamku w Szczecinie

„Mały Książę” to balet na kanwie słynnej, filozoficznej, pełnej symboliki i tajemnicy. Wędrówka Małego Księcia staje się drogą do odkrycia prawdziwych wartości oraz do poznania samego siebie. Poetycki, symboliczny język opowieści Antoine’a de Saint-Exupéry zostanie przełożony przez choreografkę Lucynę Zwolińską na język tańca. Magiczny świat „Małego Księcia” oprócz zróżnicowanych układów choreograficznych, stworzą m. in. muzyka filmowa, klasyczna czy elektroniczna oraz nagrania dźwięków i głosów, a także projekcje wideo i animacje. W zamierzeniu twórców balet przemówi do widza w każdym wieku na swój sposób. Dzieciom pozwoli dotknąć kwestii, o których trudno im rozmawiać – dorastania, przemijania, przyjaźni, samotności czy miłości. Dorosłym, dając szansę spojrzenia na świat oczami dziecka, przypomni o wartościach najistotniejszych.

Premiera „Małego Księcia” w pierwszej na szczecińskiej scenie choreografii Lucyny Zwolińskiej do specjalnie napisanej muzyki przez Gabriele Basilico odbędzie się w niedzielę 5 czerwca o 18.00. Kolejne przedstawienia odbędą się 7, 8 (dwukrotnie, o godz. 11.00 i 18.00) oraz 9 czerwca.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne