REKLAMA

Piotr Beczała jako Don José w „Carmen” Georgesa Bizeta w transmisji na żywo z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku

Polski, światowej sławy tenor 27 stycznia 2024 roku wystąpi jako Don José w „Carmen” Georgesa Bizeta transmitowanej na cały świat na żywo wprost z nowojorskiej The Metropolitan Opera. W spektaklu w reżyserii Carrie Cracknell i pod batutą Daniele Rustioniego partnerować mu będą Aigul Akhmetshina (Carmen), Angel Blue (Micaëla) i Kyle Ketelsen (Escamillo).

Piotr Beczała od kilku już sezonów plasuje się w ścisłej czołówce najbardziej rozchwytywanych śpiewaków na świecie. Artysta zaledwie w ciągu ostatnich miesięcy wystąpił m. in. jako Książę Kalaf w „Turandot” Giacomo Pucciniego w Opernhaus Zürich oraz tytułowy Lohengrin w operze Ryszarda Wagnera w Opera Bastille w Paryżu i Wiener Staatsoper. Beczała chętnie wykonuje także utwory polskich kompozytorów, w listopadzie 2023 roku w Teatro Real w Madrycie wystąpił jako Jontek w koncertowym wykonaniu „Halki” Stanisława Moniuszki pod batutą Łukasza Borowicza.

Aigul Akhmetshina (Carmen) i Piotr Beczała ( Don José ) © Ken Howard / Met Opera
Aigul Akhmetshina (Carmen) i Piotr Beczała ( Don José ) © Ken Howard / Met Opera

W nowojorskiej The Metropolitan Opera śpiewak wystąpił już w ponad 150 spektaklach. W ostatnich sezonach teatr zaprasza również artystę do udziału w sylwestrowych premierach. Beczała po raz pierwszy miał powitać Nowy Rok z zespołami Met w 2020 roku, debiutując w partii Radamesa w premierze „Aidy” Giuseppe Verdiego. Niestety plany te pokrzyżowała pandemia. Rok później, 31 grudnia 2021 roku tenor wystąpił w Nowym Jorku w swojej koronnej roli Księcia Mantui w premierze „Rigoletta” Giuseppe Verdiego, a jeszcze w kolejnym sezonie zadebiutował jako Loris Ipanow w premierowym, sylwestrowym spektaklu „Fedory” Umberto Giordana.

Angel Blue (Micaëla) w „Carmen” w Metropolitan Opera © Ken Howard / Met Opera
Angel Blue (Micaëla) w „Carmen” w Metropolitan Opera © Ken Howard / Met Opera

Na 31 grudnia 2023 roku w The Metropolitan Opera w Nowym Jorku zaplanowana została premiera „Carmen” Georgesa Bizeta. Spektakl wyreżyserowała debiutująca w tym teatrze Carrie Cracknell, a kierownictwo muzyczne objął Daniele Rustioni. Kostiumy zaprojektował Tom Scutt, scenografię – Michael Levine, autorką choreografii jest Ann Yee, a autorem reżyserii świateł – Guy Hoare. Polski śpiewak z powodu choroby niestety odwołał swój udział w premierowym spektaklu oraz dwóch kolejnych przedstawieniach, a w roli Don José zastąpił go portorykański tenor Rafael Davila. Na szczęście Polak szybko powrócił do zdrowia i na stałe dołączył do premierowej obsady na kolejne spektakle. Beczale w roli Carmen partneruje debiutująca w Met rosyjska mezzosopranistka Aigul Akhmetshina, jeden z najbardziej obiecujących na świecie głosów najmłodszego pokolenia. W pozostałych protagonistów wcielają się Angel Blue (Micaëla) i Kyle Ketelsen (Escamillo). Kolejne spektakle z serii zaplanowane zostały na 23 i 27 stycznia 2024 roku, a ostatni z nich transmitowany będzie na całym świecie na żywo w ramach słynnego cyklu „The Met: live in HD 2023/24”.

Kyle Ketelsen (Escamillo) © Ken Howard / Met Opera
Kyle Ketelsen (Escamillo) © Ken Howard / Met Opera

W najbliższym czasie Piotr Beczała wystąpi jako Mario Cavaradossi w „Tosce” Giacomo Pucciniego i tytułowy Faust w operze Charlesa Gounoda w Wiener Staatsoper, a także jako Książę Su-Czong w „Krainie uśmiechu” Franza Lehara w Opernhaus Zürich. Jak mówi w rozmowie z Andrzejem Dobrowolskim na łamach portalu pap.pl, na deski nowojorskiej Met powróci w ostatnim dniu 2024 roku. Na sylwestrowy wieczór planowana jest premiera „Aidy” Giuseppe Verdiego, polski tenor zaśpiewa partię Radamesa. Beczała przyznaje również, że prowadzone są rozmowy dotyczące premiery „Halki” Stanisława Moniuszki w The Metropolitan Opera.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne