REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Piotr Beczała śpiewa Lohengrina w nowej produkcji w Metropolitan Opera w Nowym Jorku

Polski tenor wystąpi w tytułowej roli w „Lohengrinie” Ryszarda Wagnera w najnowszej premierze opery nowojorskiej. Piotr Beczała weźmie udział we wszystkich dziesięciu planowanych w tym sezonie spektaklach. 18 marca przedstawienie będzie transmitowane na cały świat w cyklu „The Met: Live in HD”.

Polski artysta o międzynarodowej sławie występuje na największych scenach operowych świata, m. in. Covent Garden w Londynie, Staatsoper w Wiedniu, w operach w San Francisco, Hamburgu, Berlinie, Frankfurcie nad Menem, Monachium, warszawskim Teatrze Wielkim i mediolańskiej La Scali. Pojawia się również na prestiżowych festiwalach w Salzburgu, Grazu, Lucernie i Montpellier. Koncertuje w wielu znamienitych salach koncertowych: Konzerthaus Berlin, Munich Philharmonic Hall, Herkulessaal w Monachium, Wiener Musikverein, Wiener Konzerthaus, Tonhalle Zürich, Concertgebouw w Amsterdamie, Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie oraz w Severance Hall w Cleveland.

W Metropolitan Opera zadebiutował jako Książę Mantui w „Rigoletcie” Verdiego w 2006 roku i do tej pory wystąpił na tej scenie blisko 150 razy, kreując m. in.: Leńskiego w „Eugeniuszu Onieginie” Piotra Czajkowskiego, Maurizia w „Adrianie Lecouvreur” Francesco Cilei, tytułowego Fausta w operze Charlesa Gounoda, Rudolfa w „Cyganerii” Giacomo Pucciniego i „Luzie Miller” Giuseppe Verdiego, czy Ryszarda w „Balu maskowym” Giuseppe Verdiego. Kilka lat temu ukazało się na DVD nagranie „Rusałki” Antonína Dvořáka z Metropolitan Opera (styczeń 2014), w którym, pod dyrekcją Yannicka Nézeta-Séguina, polskiemu artyście partneruje Renée Fleming.

W tym sezonie polski tenor bierze tam udział w dwóch produkcjach: „Fedorze” Umberto Giordana (Loris) i „Lohengrinie”. Obie znalazły się w cyklu „The Met: Live in HD”, transmisji spektakli na żywo z Metropolitan Opera: „Fedorę” (to także była nowa produkcja) zobaczyć można było 14 stycznia 2023 roku, „Lohengrin” będzie emitowany 18 marca 2023 roku.

Scena z IV aktu opery Wagnera "Lohengrin" z Piotrem Beczałą w roli tytułowej  ©  Marty Sohl / Met Opera
Scena z IV aktu opery Wagnera „Lohengrin” z Piotrem Beczałą w roli tytułowej © Marty Sohl / Met Opera

Po raz pierwszy zaśpiewał Lohengrina w 2016 roku na deskach Drezdeńskiej Opery Narodowej. Nakładem firmy Deutsche Grammophon ukazało się DVD z tego spektaklu, pod dyrekcją Christiana Thielemanna śpiewał tam także inny polski artysta, Tomasz Konieczny kreował partię Telramunda. W tej partii w 2018 roku Beczała zadebiutował na słynnym Festiwalu Wagnerowskim w Bayreuth, zastępując Roberto Alagnę, tam wystąpił u boku Tomasza Koniecznego.

Niedawno w Polsce ukazała się autobiograficzna opowieść Piotra Beczały, pt. „W daleki świat. Moje życie z operą w trzech aktach”.

W Metropolitan Opera planowanych jest 10 spektakli „Lohengrina”: 26 lutego, 2, 5, 10, 15, 18, 21, 25 i 28 marca oraz 1 kwietnia 2023 roku. Poprowadzą je Yannick Nézet-Séguin, dyrektor Muzyczny Metropolitan Opera oraz Patrick Furrer (10 marca i 1 kwietnia). Za reżyserię odpowiedzialny jest François Girard, Tim Yip jest autorem scenografii, Donald Palumbo choreografii.

Wystąpią także: Tamara Wilson i Elena Stikhina (Elza), Yevgeny Nikitin (Fryderyk von Telramund), Günther Groissböck (Henryk Ptasznik) i Brian Mulligan (Herold Króla). Christine Goerke, którą warszawscy melomani pamiętają jako Elektrę w dziele Ryszarda Straussa u boku Ewy Podleś w partii Klitemnestry na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zaśpiewa Ortrudę.

Christine Goerke jako Ortruda w „Lohengrinie” Wagnera ©  Marty Sohl / Met Opera
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne