REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Piotr Buszewski debiutuje w Metropolitan Opera w „Dialogach Karmelitanek” Francisa Poulenca

Polski tenor, który śpiewał już na scenach Londynu, Berlina, Hamburga, Lipska, Wrocławia i Warszawy wcieli się 15 stycznia w postać Kawalera de la Force. Artysta miał już okazję zaprezentować w Nowym Jorku w 2019 roku podczas finałowych przesłuchań prestiżowego konkursu Metropolitan Opera National Council Auditions arię Stefana ze „Strasznego dworu” Moniuszki.

Piotr Buszewski urodził się w 1992 roku. Studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, Accademia Nazionale di Santa Cecilia pod kierunkiem Renaty Scotto, w Juilliard School w Nowym Jorku oraz w Academy of Vocal Arts w Filadelfii. W Stanach Zjednoczonych zadebiutował w amerykańskiej premierze opery „Pigmalione” Gaetana Donizettiego w New York City Opera oraz wcielił się w rolę Księcia Mantui w „Rigoletcie” w Wolf Trap Opera. W 2018 roku otrzymał 3. nagrodę oraz nagrodę specjalną Teatro alla Scala w Konkursie im. Leyli Gencer w Stambule. Podczas Metropolitan Opera National Council Auditions w Nowym Jorku w 2019 roku wykonał arię Stefana ze „Strasznego dworu”. Otrzymał pierwszą nagrodę w Konkursie im. Marcella Sembrich International Voice Competition.

W zeszłym sezonie zadebiutował w Berlin Staatsoper jako włoski śpiewak w „Kawalerze srebrnej róży” Ryszarda Straussa, wystąpił jako Cassio w „Otellu” Giuseppe Verdiego, Izmaela w „Nabuccu”, Nemorina w „Napoju miłosnym” w Operze w Hamburgu praz Nadira w „Poławiaczach pereł” w Operze Wrocławskiej. W tym sezonie zaśpiewał Rudolfa w „Cyganerii” w Teatrze Wielkim w Warszawie u boku Adriany Ferfeckiej (Mimi), Szymona Mechlińskiego (Marcello) i Aleksandry Orłowskiej (Musetta).

W najbliższym czasie wystąpi jako Książę w „Rusałce” Antonína Dvořáka w Théâtre du Capitole w Tuluzie, Rinuccio w „Gianni Schicchi” Giacoma Pucciniego w San Diego Opera, Fadinard w „Il cappello di pagli”a Nino Roty w Operze w Grazu. W kwietniu w Warszawie zaśpiewa tenorową partię w „Stabat mater” Antonína Dvořáka, u boku Izabeli Matuły, Anny Lubańskiej i Rafała Siwka, pod dyrekcją Andrzeja Boreyki.

A w Nowym Jorku wystąpi 5 razy: przedstawienia zaplanowane są na 15, 18, 21, 25 i 28 stycznia. Spektakl w reżyserii Johna Dextera miał swoją premierę w 1977 roku. Kilka lat temu był transmitowany w ramach cyklu „The MET Opera: Live in HD”. Na scenie Met zobaczymy Ailyn Pérez (Blanche), Alice Coote (Madame de Croissy, Stara Przeorysza), Christine Goerke (Madame Lidoine, Nowa Przeorysza), Jamie Barton (Matka Maria) i Sabine Devielhe (Siostra Konstancja). Orkiestrę poprowadzi Bertrand de Billy.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne