REKLAMA

Sugestie dotyczące wsparcia i apel dyrekcji Lwowskiej Opery Narodowej

24 lutego 2022 Lwowska Opera Narodowa zawiesiła swoją działalność artystyczną do odwołania. Dyrektor Wasyl Wowkun w opublikowanym wczoraj oświadczeniu zwraca się z prośbą o międzynarodową pomoc dla Ukrainy.

„My, Ukraińcy, każdego dnia własnym życiem chronimy granice Europy” – napisał dyrektor. „Jesteśmy szczerze wdzięczni za dużą liczbę listów, wiadomości, telefonów od naszych zagranicznych partnerów. Cieszymy się, że Lwowska Opera Narodowa na wszystkich kontynentach ma przyjaciół, którzy są gotowi do działania i pomocy.”

Treść całego oświadczenia, opublikowaną także w języku polskim, można przeczytać tutaj. Wowkun prosi w nim m.in.: o sankcje kulturalne dla Federacji Rosyjskiej na arenie międzynarodowej, w tym zaprzestania współpracy z aktorami i artystami otwarcie popierającymi reżim Putina. Dyrektor apeluje też o poparcie deklaracji przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.

Na stronie internetowej teatru zostanie utworzona biblioteka muzyczna Stand with Ukraine, w której znajdą się nuty kompozytorów ukraińskich. Zostaną one udostępnione jako propozycja dla zespołów muzycznych na całym świecie do ich wykonywania w ramach wsparcia dla narodu ukraińskiego.

W Ukrainie działa kilka teatrów operowych: Opera Narodowa Ukrainy im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu w Odessie, Teatr Opery i Baletu w Dnieprze oraz Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu w Charkowie. Opera w Charkowie, jak donosi BBC News, uległa poważnemu zniszczeniu po uderzeniu w nią rosyjskich pocisków i rakiet.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne