REKLAMA

Podróż zimowa do Warszawy. Pavol Breslík na sobotnich „Eufoniach”

Ostatni dzień festiwalu Eufonie to sobotni koncert na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie cykl pieśni „Winterreise” Franza Schuberta zaprezentuje słynny tenor Pavol Breslík. Przy fortepianie będzie mu towarzyszył Robert Pechanec.

Pavol Breslík pochodzi ze Słowacji. Zasłynął jako wykonawca ról mozartowskich i belcantowych. Partię Don Ottavia w „Don Giovannim” zaśpiewał już podczas swojego debiutu, który miał miejsce w Pradze. Artysta miał wtedy dwadzieścia jeden lat. Wykonywał ją także w Salzburgu i Monachium i nadal ma tę rolę w swoim repertuarze.

W latach 2003-2006 był członkiem zespołu berlińskiej Staatosper Unter den Linden. Kariera artysty znacząco przyspieszyła, gdy niemiecki magazyn „Operwelt” przyznał mu w 2005 roku tytuł „Najbardziej obiecującego śpiewaka roku”. Breslík regularnie pojawia się na najważniejszych scenach operowych całego świata, m. in.: w Royal Opera House w Londynie, Opéra national de Paris, La Monnaie (Bruksela), Deutsche Oper w Berlinie, Staatsoper w Wiedniu, Bayerische Staatsoper w Monachium, Semperoper w Dreźnie i Gran Teatre del Liceu w Barcelonie. W 2009 roku zadebiutował w Metropolitan Opera wlaśnie jako Don Ottavio.

W repertuarze ma najważniejsze partie mozartowskie Ferrando („Cosi fan tutte”), Tamino („Czarodziejski flet”), Belmonta („Uprowadzenie z seraju”). Wykonuje także Nemorina („Napój miłosny”), Księcia w „Rusałce”, Edgara („Łucja z Lammermoor”), Rudolfa w „Cyganerii”. U boku Edyty Gruberovej kreował Gennara w „Lucrezii Borgii”. Śpiewa także repertuar francuski: tytułowy Faust, Nadir („Poławiacze pereł) oraz słowiański (Stefa („Jenufa”), Jenik („Sprzedana narzeczona”). W 2015 roku wystąpił jako Leński, u boku Anny Netrebko (Tatiany) i Mariusza Kwietnia (Oniegina) w głośnej realizacji Krzysztofa Warlikowskiego. Jest cenionym kameralistą, w wytwórni Orfeo w jego wykonaniu ukazały się cykle „Piękna młynarka” i „Podróż zimowa” Franza Schuberta.

Robert Pechanec to pianista pochodzący również ze Słowacji. Specjalizuje się w coachingu wokalnym i współpracy ze śpiewakami. Koncertuje m. in.: w Belgii, Czechach, Danii, Francji, na Węgrzech, w Niemczech, Polsce, Austrii, Szwajcarii i we Włoszech. W latach 2000–2004 pracował jako pianista i dyrektor muzyczny kilku produkcji operowych w Wexford Opera Festival w Irlandii.

Artyści współpracują ze sobą od dawna, razem nagrali album z pieśniami Mikuláša Schneidera – Trnavský’ego, Antonina Dvořáka czy „Dziennik zaginionego” Leoša Janáčka.

Recital odbędzie się w sobotę, 26 listopada na Zamku Królewskim. Będzie to przedostatni koncert IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej „Eufonie”, w ostatnim dniu trwania tego wydarzenia.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne