REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Magdalena Anna Hofmann jako Brunhilda i Łukasz Konieczny jako Fafner na słynnym festiwalu Budapest Wagner Days na Węgrzech

W cztery kolejne wieczory w Budapeszcie zaprezentowany zostanie w wersji semiscenicznej kompletny „Pierścień Nibelunga”. Polski bas wystąpi w dwóch ogniwach tetralogii Ryszarda Wagnera, „Złocie Renu” i „Zygfrydzie”, kreując partię Fafnera podczas Budapest Wagner Days. W „Zygfrydzie” zaśpiewa Brunhildę Magdalena Anna Hofmann.

Müpa Budapest to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej znanych węgierskich instytucji kulturalnych. Miejsce znane Węgrom po prostu jako Müpa otworzyło swoje podwoje w 2005 roku. Jak czytamy na stronie internetowej, podstawowym zadaniem instytucji jest wprowadzanie nowych nurtów i kierunków artystycznych – z poszanowaniem węgierskiej i europejskiej tradycji artystycznej i kreowanie bogatych doświadczeń przeżywania sztuki tak, aby mógł się nimi cieszyć zarówno koneser, jak i osoba z ulicy. W Müpie prezentowanych jest w unikalny sposób wiele dyscyplin, są tu zarówno koncerty muzyki klasycznej i operowej, jazzowej i współczesnej; są pokazy baletowe, cyrkowe i filmowe. Müpa zleca i sponsoruje tworzenie nowych dzieł sztuki.

Wachlarz Müpa Budapest Wagner Days, jeden z wielu festiwalowych gadżetów © Müpa Budapest Wagner Days
Wachlarz Müpa Budapest Wagner Days, jeden z wielu festiwalowych gadżetów © Wagner Days

Budapest Wagner Days, jeden z koronnych projektów Müpy to odbywający się cyklicznie festiwal wagnerowski. Wydarzenie w nieoczywisty sposób przybliża twórczość mistrza z Bayreuth i stara się oddziaływać na wszystkie zmysły. Można np. skosztować czterech rzemieślniczych piw browaru Szent András, których smak inspirowany jest postaciami z wagnerowskiej tetralogii. Chmielowa i przyjemnie pikantna jest „Brunhilda”, podczas gdy „Zygmund” to niefiltrowane bawarskie piwo pszeniczne z nutami cytrusowymi i owocowo-bananowym aromatem. Napoje opatrzone etykietą Wagner Days są dostępne w barach Müpa Budapest, można też w pudełku upominkowym kupić wszystkie cztery postacie (jest jeszcze piwo „Alberyk” i piwo „Hagen”). Jak przystało na wagnerowskie dzieła również przerwy są tu długie, trwają 50-60 minut.

Wagner Days w Budapeszcie – piwa wagnerowskie  ©  Attila Nagy, Müpa Budapest
Wagner Days w Budapeszcie – piwa wagnerowskie © Attila Nagy, Müpa Budapest

Ale Budapest Wagner Days to jednak przede wszystkim muzyka. Występowali tu tak wspaniali śpiewacy, tacy jak m. in.: Waltraud Meier, Evelyn Herlitzius, Linda Watson, Annette Dasch, Bo Skovhus , Anja Kampe, Johan Botha, James Rutherford czy Matti Salminen. Często pojawia sie tutaj Tomasz Konieczny. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest słynny węgierski dyrygent Ádám Fischer. 

W programie tegorocznych Budapeszteńskich Dni Wagnera pokazany zostanie cały „Pierścień Nibelunga”. Tetralogia była już prezentowana na festiwalu w 2008 i 2009 roku w reżyserii i scenografii Hartmuta Schörghofera. Produkcja spotkała się z ogromnym uznaniem. Dziesięć lat później, w 2019 roku, Müpa Budapest zaprezentował na scenie Narodowej Sali Koncertowej im. Béli Bartóka zaktualizowaną wersję „Pierścienia Nibelunga”. W tym roku wystąpią w niej m. in.: Günther Groissböck, Aris Argiris oraz Egils Silins (Wotan), Christian Franz (Loge), Péter Kálmán (Alberyk), Iréne Theorin (Brunhilda), Erika Gál (Erda i Pierwsza Norna), Stuart Skelton (Zygmunt), Albert Dohmen (Hunding), Simone Schneider (Zyglinda), Atala Schöck (Fryka), Stefan Vinke (Zygfryd), Károly Szemerédy (Gunther) i Lilla Horti (Gudruna).

Gábor Bretz (Fasolt) i Fafner (Łukasz Konieczny)  ©  Attila Nagy, Müpa Budapest
Gábor Bretz (Fasolt) i Fafner (Łukasz Konieczny)  ©  Attila Nagy, Müpa Budapest

Łukasz Konieczny zaśpiewa Fafnera w dwóch częściach cyklu: „Złocie Renu” – 15 czerwca 2023 roku i „Zygfrydzie” – 17 czerwca 2023. W lipcu 2023 roku po raz kolejny wystąpi „Złocie Renu” i Fafnera zaśpiewa w Singapurze, w Esplanade Concert Hall.

Podczas Wagner Days w Budapeszcie w „Zygfrydzie” partię Brunhildy kreować też będzie polska sopranistka Magdalena Anna Hofmann, artystka wystąpiła niedawno jako Obca Księżniczka w „Rusałce” w Semperoper w Dreźnie, u boku Rafała Siwka jako Wodnika.

Magdalena Anna Hofmann jako Senta w „Holendrze Tułaczu” © www.magdalenaannahofmann.com
Magdalena Anna Hofmann jako Senta w „Holendrze Tułaczu” © www.magdalenaannahofmann.com

Podczas festiwalu odbędzie się także koncert „Bogowie i bohaterowie”. Będą to wybrane fragmenty twórczości kompozytora. Węgierską Orkiestrą Filharmonii Narodowej, która obchodzi w tym roku swoje stulecie zadyryguje Ádám Fischer.

Pełny program znajduje się tutaj.

Zwiastun „Złota Renu” podczas Budapest Wagner Days
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne