REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Łukasz Załęski zadebiutuje w roli Pinkertona na Bregenzer Festpiele

Jeden z najaktywniejszych polskich tenorów młodego pokolenia po raz pierwszy wystąpi na scenie Jeziora Bodeńskiego w Bregencji podczas słynnego festiwalu. W premierowej produkcji spektaklu Giacoma Pucciniego zaśpiewa ukochanego tytułowej Cio-cio-san.

Pływająca scena z amfiteatrem na świeżym powietrzu nad brzegiem Jeziora Bodeńskiego jest miejscem, w którym odbywają się wielkie przedstawienia operowe. Jeśli pogoda nagle się zepsuje, 1700 z 4500 widzów może zostać przeniesionych do Teatru.

„Madama Butterfly”, jedna z najpopularniejszych oper w historii teatru muzycznego, zostanie na Seebühne wystawiona po raz pierwszy. Spektakl wyreżyseruje Andreas Homoki, dyrektor artystyczny Opernhaus w Zurychu. Magiczna scenografia Michaela Levine’a z subtelnymi pejzażami wprowadzi do Jeziora Bodeńskiego japoński styl, wzbogacony przez kolorowe kostiumy Antony’ego McDonalda. McDonald współpracował już w Bregenzji przy „Balu maskowym” i „Cyganerii”. Enrique Mazzola, który był odpowiedzialny za produkcję „Rigoletta”, będzie dyrektorem muzycznym. W tegorocznej produkcji jednym z coachów wokalnych była Anna Marchwińska.

Łukasz Załęski występuje na niemal wszystkich scenach operowych w Polsce. Profesjonalną karierę sceniczną rozpoczął w 2010 roku występując w prapremierze „Kochanków z klasztoru Valdemosa” Marty Ptaszyńskiej w Teatrze Wielkim w Łodzi. W 2013 roku ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie profesora Krzysztofa Bednarka. Posiada w swoim repertuarze ponad dwadzieścia pierwszoplanowych partii operowych i operetkowych. Jego najważniejsze role operowe to: Faust w „Potępieniu Fausta” Hektora Berlioza, Książę w „Rusałce” Antonina Dworzaka, Nemorino w „Napoju miłosnym” Gaetana Donizettiego, Stefan w „Strasznym dworze” Stanisława Moniuszki oraz Rudolf w „Cyganerii” Giacoma Pucciniego. Artysta śpiewa też partie Verdiowskie: Alfreda w „Traviacie”, Księcia Mantui w „Rigoletcie” i Fentona w „Falstaffie”.

W jego dorobku płytowym znajdują się nagrania oper Stanisława Moniuszki: „Beata (partia Maxa) oraz „Hrabina” (partia Kazimierza). Jest laureatem I Nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego, a także zdobywcą nagrody specjalnej dla najlepszego tenora Konkursu. Swój warsztat wokalny szlifował pod okiem tak znakomitych artystów, jak Izabela Kłosińska, Teresa Żylis-Gara, Kałudi Kałudow, Andrzej Dobber, a także Olga Peretyatko. Był uczestnikiem Akademii Operowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Próby do „Madame Butterfly" na senie Bergenzer Festpiele © Karl Forster
Próby do „Madame Butterfly” na scenie Bergenzer Festpiele © Karl Forster

Łukasz Załęski wystąpi na scenie Bregenzer Fespiele dziewięć razy: 23, 26 i 29 lipca oraz 2, 5, 7 i 12, 16 i 21 sierpnia 2022 roku. W tej produkcji Butterfly zaśpiewają Celine Byrne, Elena Guseva i Barno Ismatullaeva. Suzuki będą Claudia Huckle, Aytaj Shikhalizada i Annalisa Stroppa. Brian Mulligan, Brett Polegato, Yngve Søberg wykreują Sharplessa, a innymi Pinkertonami będą Edgaras Montvidas i Otar Jorjikia.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne