REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Rafał Siwek i Ewa Płonka na festiwalu Arena di Verona

Dwoje polskich artystów wystąpiło razem na legendarnym włoskim letnim festiwalu w dwóch spektaklach „Nabucca”, 7 i 10 lipca. Nasz bas pojawia się na tej scenie regularnie. W morderczej partii Abigaille polska sopranistka pokazała się tam po raz pierwszy.

Rafał Siwek zadebiutował w werońskim amfiteatrze w 2005 roku jako Coline w „Cyganerii” Giacoma Pucciniego. Ponad osiem lat temu, w 2014 roku, kreował partię Timura w „Turandot”. Spektaklem dyrygował Daniel Oren, reżyserem i scenografem był Franco Zeffirelli, legenda włoskiej sceny operowej. Rok później polski bas był tam Komandorem w „Don Giovannim” Wolfganga Amadeusza Mozarta, także w reżyserii Zeffirellego, spektakl prowadził Stefano Montanari. W 2018 roku wystąpił w dwóch produkcjach arcydzieł Giuseppe Verdiego, zaśpiewał Ramfisa w „Aidzie” i Zachariasza w „Nabuccu”. Siwek pojawia się w Arena di Verona właściwie co roku. Prawie zawsze towarzyszy mu wierna grupa wielbicieli z Polski. W 99. edycji Arena di Verona Opera Festiwal 2022 Siwek zaśpiewa 7 razy: wystąpi jako Zachariasz (7, 10 lipca i 3 września) oraz Ramfis (1 i 9 lipca oraz 21 i 27 sierpnia).

Rafał Siwek jako Zachariasz w Arena di Verona ©EnneviFoto
Rafał Siwek jako Zachariasz w Arena di Verona © EnneviFoto

Ewa Płonka z sukcesem kreuje partie sopranu dramatycznego, takie jak tytułowa Aida, Lady Makbet w „Makbecie” Verdiego, Turandot i właśnie Abigaille. Artystka jest absolwentką Juilliard School, gdzie ukończyɫa program operowy Artist Diploma in Opera Studies. Jest również absolwentką poznańskiej Akademii Muzycznej. Początkowo śpiewała partie mezzosopranowe. Przełomową rolą był debiut w roli Azuceny w „Trubadurze” w Operze we Frankfurcie. Wystąpiła także jako Giovanna Seymour w „Annie Bolenie” Donizettiego w sezonie 2018-2019 w Badisches Staatstheater w Karlsruhe.

Ewa Płonka jako Abigaille w Arena di Verona © EnneviFoto
Ewa Płonka jako Abigaille w Arena di Verona © EnneviFoto

Rafał Siwek i Ewa Płonka spotkali się w „Nabuccu” dwukrotnie, 7 i 10 lipca. W produkcji Arnauda Bernarda jako tytułowy bohater towarzyszył im baryton Roman Burdenko. Spektaklem dyrygował Daniel Oren. Oboje artyści powrócą do „Nabucca” w Weronie, ale już nie zaśpiewają razem. Ewa Płonka wystąpi 23 lipca, z Amartuvshinem Enkhbatem (Nabucco) i Michelem Pertusim (Zachariasz). Rafal Siwek zaśpiewa w ostatnim przedstawieniu w tym sezonie, 3 września, partię tytułową wykona Luca Salsi, a Maria José Siri będzie Abigaille.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne