Zainspirowana biografią poety André Chéniera, werystyczna opera Umberto Giordano, jest dramatyczną mieszanką poezji i historycznej prawdy. W centrum fabuły, napędzanej przez Rewolucję Francuską i rządy terroru jakobinów, znajduje się fikcyjny trójkąt miłosny. Tworzą go Chénier, arystokratka Maddalena di Coigny i rewolucjonista Gérard. Dzięki muzycznemu kolażowi tańców i muzyki z czasów rewolucji francuskiej oraz bardzo emocjonalnych lirycznych arii, Giordano stworzył wielką historyczną epopeję. Tytuł, który często jest wystawiany w teatrach operowych na świecie.
Premiera opery miała miejsce w Teatro alla Scala w Mediolanie 28 marca 1896 roku, a w powojennej Polsce „Andrea Chenier” został wystawiony tylko cztery razy. Polska prapremiera odbyła się 18 kwietnia 1961 roku w Państwowej Operze w Warszawie, na Scenie przy Nowogrodzkiej. Spektakl wyreżyserował Frank de Quell, a w głównych rolach zaśpiewali Bogdan Paprocki jako poeta Chénier, Andrzej Hiolski jako przywódca zbuntowanego ludu Gérard, a w Maddalenę wcieliła się Maria Fołtyn. Dyrygował Jerzy Semkow, ówczeny dyrektor stołecznej sceny.
W szwajcarskiej produkcji „Andrea Chenier” wystąpi aż trzech polskich artystów. W podwójnej roli Hrabiny di Coigny i Madelon (kobiecie, która oddaje rewolucji swojego najmłodszego wnuka), widzowie zobaczą mezzosopran Małgorzatę Walewską. Sopranistka Ewa Vesin wcieli się w córkę Hrabiny – Maddalenę, a baryton Daniel Mirosław zaśpiewa Gérarda w drugiej obsadzie.
Spektakl, którego premiera będzie miała miejsce 23 czerwca, jest debiutem w Szwajcarii greckiej reżyserki Roduli Gaitanou, nominowanej do International Opera Award w 2019 roku. Orkiestrę Symfoniczną Teatru w St. Gallen poprowadzi Modestas Pitrenas, jej główny dyrygent od sezonu 2018/2019.