REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Małgorzata Walewska, Ewa Vesin i Daniel Mirosław w „Andrea Chénier” na festiwalu w St. Gallen

Symbolem szwajcarskiego St. Gallen jest dzielnica klasztorna z barokową katedrą, która w 1983 roku razem z biblioteką i archiwum miejskim zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od 2006 roku na tyłach katedry, na specjalnie zbudowanej scenie, odbywa się letni festiwal operowy.

Zainspirowana biografią poety André Chéniera, werystyczna opera Umberto Giordano, jest dramatyczną mieszanką poezji i historycznej prawdy. W centrum fabuły, napędzanej przez Rewolucję Francuską i rządy terroru jakobinów, znajduje się fikcyjny trójkąt miłosny. Tworzą go Chénier, arystokratka Maddalena di Coigny i rewolucjonista Gérard. Dzięki muzycznemu kolażowi tańców i muzyki z czasów rewolucji francuskiej oraz bardzo emocjonalnych lirycznych arii, Giordano stworzył wielką historyczną epopeję. Tytuł, który często jest wystawiany w teatrach operowych na świecie.

Ewa Vesin jako Maddalena di Coigny © Xiomara Bender

Premiera opery miała miejsce w Teatro alla Scala w Mediolanie 28 marca 1896 roku, a w powojennej Polsce „Andrea Chenier” został wystawiony tylko cztery razy. Polska prapremiera odbyła się 18 kwietnia 1961 roku w Państwowej Operze w Warszawie, na Scenie przy Nowogrodzkiej. Spektakl wyreżyserował Frank de Quell, a w głównych rolach zaśpiewali Bogdan Paprocki jako poeta Chénier, Andrzej Hiolski jako przywódca zbuntowanego ludu Gérard, a w Maddalenę wcieliła się Maria Fołtyn. Dyrygował Jerzy Semkow, ówczeny dyrektor stołecznej sceny.

Małgorzata Walewska jako Madelon © Xiomara Bender

W szwajcarskiej produkcji „Andrea Chenier” wystąpi aż trzech polskich artystów. W podwójnej roli Hrabiny di Coigny i Madelon (kobiecie, która oddaje rewolucji swojego najmłodszego wnuka), widzowie zobaczą mezzosopran Małgorzatę Walewską. Sopranistka Ewa Vesin wcieli się w córkę Hrabiny – Maddalenę, a baryton Daniel Mirosław zaśpiewa Gérarda w drugiej obsadzie.

Spektakl, którego premiera będzie miała miejsce 23 czerwca, jest debiutem w Szwajcarii greckiej reżyserki Roduli Gaitanou, nominowanej do International Opera Award w 2019 roku. Orkiestrę Symfoniczną Teatru w St. Gallen poprowadzi Modestas Pitrenas, jej główny dyrygent od sezonu 2018/2019.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne