REKLAMA

Polskie morze uhonorowane prawykonaniem pieśni Michała Dobrzyńskiego

W sobotę 11 czerwca o 22.00 na Cmentarzu Centralnym odbędzie się cykliczny koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza”. Wraz z orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie pod batutą Przemysława Zycha wystąpi mezzosopranistka Urszula Kryger.

Koncert Tym, którzy nie powrócili z morza… jest wydarzeniem cyklicznym, odbywającym się w niezwykłej scenerii Cmentarza Centralnego, wśród symbolicznych grobów, tych których morze zabrało na wieczną wachtę. Opera na Zamku w ten sposób pragnie po raz kolejny uczcić pamięć ludzi, którzy z morzem związali swoje życie. Muzyce towarzyszy gra świateł, która potęguje nastrój wieczoru. Koncert poprzedza ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Akademii Morskiej w Szczecinie.

Pierwszym utworem, jaki zabrzmi podczas koncertu będzie „Adagietto” z „Raju utraconego” Krzysztofa Pendereckiego. To rodzaj muzycznego hołdu oddanego zmarłemu przed dwoma laty wybitnemu kompozytorowi i nawiązanie do pamiętnego koncertu z okazji 35. rocznicy wydarzeń grudniowych w 2005 roku. Wtedy to z udziałem chóru i orkiestry Opery na Zamku w Szczecinie zabrzmiało „Polskie Requiem” pod batutą kompozytora. Kolejnym utworem w programie będzie prawykonanie cyklu pieśni Michała Dobrzyńskiego na mezzosopran i orkiestrę symfoniczną. Kilkunastominutowy utwór będzie się składał z fragmentów wierszy wybranych polskich poetów. Na zakończenie koncertu zabrzmi poemat symfoniczny „Powracające fale” Mieczysława Karłowicza. Jedną z inspiracji do napisania tego utworu był niewątpliwie pobyt kompozytora nad Adriatykiem ze swoim szwagrem Zygmuntem Wasilewskim.

Kompozytor Michał Dobrzyński specjalnie na to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych morskiego Szczecina napisał cykl trzech pieśni „Było kiedyś morze szkliste”.

Komponując ten utwór chciałem w symboliczny sposób wyrazić emocje, jakie towarzyszą człowiekowi, który stracił kogoś bliskiego, najbliższego. Są to zwykle emocje, które wypełniają cały wewnętrzny i zewnętrzny ludzki świat – mówi Michał Dobrzyński – Poza tym jak każdy niemal szczecinianin odczuwam bliskość morza. Zawsze żyłem blisko wody, rzeki, a parady na słynne Dni Morza jako dziecko oglądałem z perspektywy przepływających przez Odrę holowników. Ponadto będzie to mój drugi już cykl pieśni napisany dla znakomitej solistki Urszuli Kryger. Poprzedni (pt. „Trzy pieśni do słów Rilkego”) został nagrany w Szczecinie i znajduje się na płycie „Tribute to Carl Loewe”. Jego prawykonanie miało miejsce w 2013 roku na Festiwalu Prawykonań w Sali NOSPR w Katowicach.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne