REKLAMA

Premiera „Carmen” Georgesa Bizeta w Operze Wrocławskiej

„Carmen” to dzieło cieszące się niezmienną popularnością, ze znakomitym, ponadczasowym librettem, opowiadającym o płomiennym uczuciu pomiędzy robotnicą fabryki cygar, a młodym żołnierzem Don José. Carmen to opera pełna emocji i uczuć, w której miłość i pożądanie splata się z zazdrością. To prawdziwa lista operowych przebojów.

Reżyserka przedstawienia Maria Sartova zadebiutowała na deskach Opery Wrocławskiej rolą Micaëli w „Carmen”. Inscenizatorka nie chce sprowadzać swojej bohaterki jedynie do roli obiektu pożądania. Pokazuje jej charyzmę oraz niezależność w podejściu do zasad obyczajowych, religijnych czy kulturowych.

Scenografia jest połączeniem klasycznych elementów czerpiących z motywów sztuki hiszpańskiej (w tym malarstwa m.in. Francisa Goyi czy Joana Miró), z nowoczesnymi efektami multimedialnymi budującymi nastrój i emocje, wykreowanymi przez specjalistów od grafiki, filmu i wideoklipu – Damiana i Eliasza Styrnów. Niecodzienna gra świateł oraz oryginalne podejście do kolorytu spektaklu została stworzona przez eksperta widowisk – Bogumiła Palewicza. O ruch i kostiumy zadbali hiszpański baletmistrz i choreograf Alfonso Palencia oraz Małgorzata Żak, od wielu lat tworząca w Hiszpanii.

Nad muzyczną stroną całości czuwa Michał Klauza, uznany dyrygent operowy, obecnie szef Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Historię o losach Carmen wykreują zaś śpiewacy, doceniani na scenach zagranicznych i krajowych. W rolę tytułowej bohaterki wcieli się Monika Ledzion-Porczyńska oraz Jadwiga Postrożna, Don Joségo zaśpiewają Giorgi Sturua i Paweł Skałuba.

„Carmen” jest spektaklem Opery Młodych, autorskiego programu Mariusza Kwietnia, który młodym adeptom sztuki skraca drogę na scenę. Sporą część istotnych partii wykonują śpiewacy biorący udział w naszym programie Opera Młodych – w premierze „Carmen” na naszej scenie debiutują kolejni jego uczestnicy – Marta Matuszewska-Mazanek i Szymon Raczkowski. Pozostali uczestnicy programu biorący udział w tej realizacji to: Gabriela Legun, Kamila Dutkowska, Jerzy Butryn oraz Paweł Horodyski.

W powstawanie spektaklu zaangażowani są także studenci Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, studenci Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii – kierunek Dyrygentura, Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz Chór Dziecięcy Opery Wrocławskiej.

Premiera odbędzie się 29 i 30 października, spektakl w tym roku pojawi się jeszcze w repertuarze kilkukrotnie, pełen repertuar znajduje się tutaj.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne