REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Rafał Tomkiewicz debiutuje jako tytułowy Siroe podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Händlowskiego w Karlsruhe

Polski kontratenor zadebiutuje 16 lutego 2024 roku w dziele George’a Friedricha Händla „Siroe, re di Persia” w operze w Karlsruhe podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Händlowskiego. Rafał Tomkiewicz będzie kreować partię tytułową. Będzie to jego debiut sceniczny w tym teatrze.

Artysta pojawia się na takich scenach jak m. in. Theater an der Wien i Kammeroper w Wiedniu, Teatro Comunale w Bolzano we Włoszech, w Operze w Biel/Bienne w Szwajcarii, Meiningen Staatstheater, Teatrze Wielkim w Poznaniu i Polskiej Operze Królewskiej w Warszawie. Występował na festiwalach Styriarte w Grazu, Göttingen International Handel Festival, Alessandro Stradella w Vitebro, Dramma per Musica w Warszawie. Śpiewał w salach koncertowych Wiednia (Musikverein – Goldener Saal) i Dublina (National Concert Hall). W ubiegłym sezonie zadebiutował w Filharmonii Narodowej w Warszawie w oratorium „Izrael w Egipcie” Georga Friedricha Händla.

Polski kontratenor w sezonie 2023/2024 kreuje cztery tytułowe role w operach i oratoriach barokowych. W październiku 2023 roku wystąpił w Operze w Sofii w tytułowej roli Amadysa z Gauli w operze „Amadigi di Gaula” Händla. Zaśpiewał także tytułowego Świętego Piotra w oratorium Johanna Adolfa Hassego „St Petrus et St Maria Magdalena”, z udziałem Polskiej Opery Królewskiej na V Festiwalu „Bydgoska Scena Barokowa”. Zespół Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona poprowadził Krzysztof Garstka. W listopadzie 2023 roku artysta kreował Atamasa w „Semele” w Olympia City Music Theatre Maria Callas w Atenach, była to koprodukcja z ubiegłoroczną edycją Händlowskiego Festiwalu w Getyndze.

Projekty kostiumów Christiana Floerena do „Siroe, re di Persia” w Karslruhe © materiały prasowe Staatstheater Karlsruhe
Projekty kostiumów Christiana Floerena do „Siroe, re di Persia” w Karslruhe © materiały prasowe Staatstheater Karlsruhe

W kwietniu 2024 roku Tomkiewicz wystąpi w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy jako Orfeusz w operze „Orfeusz i Eurydyka” Christopha Willibalda Glucka pod dyrekcją Paula Esswooda. W maju 2024 roku na Festiwalu Händlowskim w Halle powróci do partii Amadysa z Gauli.

Premiera „Siroe, re di Persia” w Badisches Staatstheater Karlsruhe odbędzie się 16 lutego 2024 roku podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Händlowskiego. Pod batutą Maestro Attilio Cremonesiego wystąpią m. in. Filippo Mineccia (Medarse), Sophie Junker (Emira), Shira Patchornik (Laodice) Armin Kolarczyk (Cosroe) oraz Konstantin Ingenpass (Arasse). Spektakl wyreżyseruje Ulrich Peters. Zaplanowano 5 przedstawień, także: 18, 21, 24 i 29 lutego 2024 roku.

Plakat do „Siroe, re di Persia” w Karslruhe © materiały prasowe Staatstheater Karlsruhe
Plakat do „Siroe, re di Persia” w Karslruhe © materiały prasowe Staatstheater Karlsruhe
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne