REKLAMA

Scena ORFEO przenosi się do Internetu

Szanowni Państwo, w związku z pandemią koronawirusa Scena ORFEO działa w Internecie na portalu www.orfeo.com.pl i na kanale YouTube Orfeo.TV.

Gdyby żył Bogusław Kaczyński, mistrz słowa i wybitny popularyzator muzyki, 2 maja obchodzilibyśmy Jego 78 urodziny.

W dniach 24-26 kwietnia 2020 roku miał się odbyć Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego w Jego rodzinnym mieście Białej Podlaskiej. Z powodu pandemii koronawirusa trzydniowe wydarzenie zostało przesunięte na jesień. W związku z tym, że Scena Orfeo nie może spotkać się z melomanami, udostępniliśmy w Internecie 2 części widowiska Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego i Anny Siwczyk „Wiedeń moich marzeń”, a także obszerne fragmenty spektaklu Marii Meyer „Ordonka. Miłość ci wszystko wybaczy” na nowym portalu muzycznym ORFEO www.orfeo.com.pl oraz na kanale Youtube Orfeo.TV.

„Wiedeń moich marzeń”, cz.I – widowisko operetkowe z muzyką Straussa i Lehara (78. urodziny Bogusława Kaczyńskiego). Soliści: Małgorzata Długosz, Anita Maszczyk, Joanna Trafas, Łukasz Gaj i Adam Sobierajski. Narrator: Krzysztof Korwin-Piotrowski. Śpiewakom towarzyszy Zespół Wokalno-Taneczny „ORFEUM”: Marta Dobrowolska-Rezinkin, Anna Jakiesz-Błasiak, Magdalena Marcinkowska-Łamacz, Katarzyna Wysłucha, Mikołaj Król, Przemysław Łamacz, Bogdan Szolc i Paweł Tyszkiewicz oraz soliści baletu Kamila Święcicka i Jurij Stesew. Gra Chopin University Chamber Orchestra pod dyrekcją szefa artystycznego Rafała Janiaka. Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Korwin-Piotrowski, choreografia: Anna Siwczyk. Produkcja: Fundacja Orfeo im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie. Nagranie z premiery na Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Hali Widowiskowo-Sportowej AWF w Białej Podlaskiej 29 września 2019 roku.
„Wiedeń moich marzeń”, cz.II z fragmentami “Zemsty Nietoperza” Johanna Straussa – widowisko operetkowe.
Soliści: Anita Maszczyk, Joanna Trafas, Adam Sobierajski i we fragmencie ostatniego utworu Łukasz Gaj. Narrator: Krzysztof Korwin-Piotrowski. Śpiewakom towarzyszy Zespół Wokalno-Taneczny “ORFEUM”: Marta Dobrowolska-Rezinkin, Anna Jakiesz-Błasiak, Magdalena Marcinkowska-Łamacz, Katarzyna Wysłucha, Mikołaj Król, Przemysław Łamacz, Bogdan Szolc i Paweł Tyszkiewicz oraz soliści baletu Kamila Święcicka i Jurij Stesew. Gra Chopin University Chamber Orchestra pod dyrekcją szefa artystycznego Rafała Janiaka. Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Korwin-Piotrowski, choreografia: Anna Siwczyk. Produkcja: Fundacja Orfeo im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie. Nagranie z premiery na Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Hali Widowiskowo-Sportowej AWF w Białej Podlaskiej 29 września 2019 roku.

„Wiedeń moich marzeń” to spektakl będący sentymentalną podróżą do cesarskiego Wiednia z czasów Franciszka Józefa i cesarzowej Sissi. Akcja rozpoczyna się i kończy w najsłynniejszym wiedeńskim parku Schönbrunn z pięknymi fontannami, pomnikami, drzewami i mnóstwem kwiatów. Park i pałac – letnia rezydencja Habsburgów należą do Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Publiczność może wysłuchać między innymi najpiękniejszych arii i duetów z takich dzieł muzyki klasycznej jak: „Zemsta nietoperza” i „Baron cygański” Johanna Straussa oraz „Wesoła wdówka”, „Cygańska miłość” i „Kraina uśmiechu” Franciszka Lehara.

Scenarzystą, reżyserem, narratorem i twórcą projekcji filmowych był Krzysztof Korwin-Piotrowski, dyrektor artystyczny Fundacji Orfeo im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie oraz Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej, a także redaktor naczelny nowego portalu muzycznego ORFEO.

Inspiracją dla „Wiednia moich marzeń” była wypowiedź Bogusława Kaczyńskiego z 2000 roku, opublikowana w „Kurierze Porannym”, a następnie w książce „Jak samotny szeryf”. Zapytany przez dziennikarkę, jaką epokę by wybrał, gdyby mógł się przenieść w inne czasy, słynny popularyzator muzyki powiedział: „Być może byłby to Wiedeń albo Paryż, albo Petersburg. Wiedeń to najbardziej muzykalne, roztańczone, rozśpiewane miasto ówczesnej Europy, gdzie mógłbym rozmawiać z Johannem Straussem i słuchać jego gry na czarodziejskich skrzypcach. Tam oglądałbym cesarza Franciszka Józefa i jego piękną żonę, którą ubóstwiam, pieszczotliwie przez poddanych nazywaną Sissi…”.

Widowisko odbywające się w ramach Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego zostało wyprodukowane przez Fundację Orfeo im. Bogusława Kaczyńskiego przy wsparciu Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej, Bialskiego Centrum Kultury, mecenasów i sponsorów. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk. Kierownictwo muzyczne sprawował kompozytor operowy i dyrygent Rafał Janiak, a twórczynią choreografii była Anna Siwczyk. Przedstawienie oklaskiwało 2500 widzów.

Istvan Grabowski pisał w recenzji w tygodniku „Podlasiak”:

„Nie był to tradycyjny koncert estradowy, ale wciągająca akcja sceniczna, pulsująca muzyką, tańcem, śpiewem, fantastycznymi strojami z epoki i animacją filmową, przenoszącą słuchaczy do wiedeńskich oaz zieleni i kwiatów Schönbrunnoraz Stadtpark. Jeśli doda się do tego najpopularniejsze melodie operetkowe w wydaniu czołowych śpiewaków polskich scen muzycznych, otrzyma się miks skutecznie działający na zmysły kilkutysięcznego tłumu. Już po pierwszym wejściu Chopin University Chamber Orchestra pod dyrekcją Rafała Janiaka widownia poczuła się jak w krainie tysiąca i jednej nocy. Reżyser widowiska Krzysztof Korwin-Piotrowski zadbał o najdrobniejsze detale. Na tle fantastycznie grającej orkiestry pokazali się z najlepszej strony sopranistki i tenorzy. Wspomagał ich nieustannie 10-osobowy zespół wokalno-baletowy Orfeum, obecny na scenie i na widowni.”

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne