REKLAMA

Strefa Kultury i koncerty muzyki klasycznej oraz jazzowej podczas Festiwalu Hevelka w Gdańsku

W tym roku, po raz pierwszy w historii wydarzenia, do organizatorów dołączy Gdańska Fundacja Kultury, która poprowadzi Strefę Kultury z koncertami muzyki klasycznej oraz jazzowej na żywo. W programie zagości zarówno klasyczny repertuar fortepianowy, jak i fletowa muzyka impresjonistycznej Francji. Pojawią się również arie i pieśni włoskie oraz popularne amerykańskie utwory oraz jazzowe improwizacje.

Festiwal Alkoholi Hevelka jest jedną z największych imprez browarniczych w północnej Polsce. Podczas Hevelki odwiedzający mogą poznać tajemnice warzenia piwa oraz skosztować nowych smaków, piw rzemieślniczych oraz kraftowych mocnych alkoholi. Jak zawsze będzie bogata oferta gastronomiczna (zlot food trucków), koncerty na żywo i strefa gier planszowych. Wydarzenie swoją nazwą nawiązuje do Jana Heweliusza, gdańskiego astronoma i browarnika. Jego pradziad Mikołaj, dziad Michał i ojciec Abraham trudnili się browarnictwem.

W tym roku, po raz pierwszy w historii wydarzenia, do organizatorów dołączy Gdańska Fundacja Kultury, która poprowadzi Strefę Kultury z koncertami muzyki klasycznej oraz jazzowej na żywo. Misją Fundacji jest promocja kultury wysokiej w niestandardowych lokalizacjach i poprzez oryginalne formy przekazu. W oba dni festiwalu odwiedzający Hevelkę w ramach biletu będą mogli wysłuchać serii krótkich koncertów muzyki klasycznej oraz jazzu. Strefa Kultury to nie tylko dobra muzyka, ale także opowieści o muzyce i jej twórcach, a także okazja do odpoczynku, regeneracji, inspiracji oraz zabawy.

Aleksandra Bobrowska (fortepian i prowadzenie koncertów) © Magdalena Kimak
Aleksandra Bobrowska (fortepian i prowadzenie koncertów) © Magdalena Kimak

W programie zagości zarówno klasyczny repertuar fortepianowy, jak i fletowa muzyka impresjonistycznej Francji: kompozycje trzech twórców, należących do głównego kanonu tej muzyki: Gabriela Faurégo Sicilienne, Philippe Gauberta oraz Francisa Poulenca w wykonaniu Marii Bogusz. Pianistka Aleksandra Bobrowska premierowo zaprezentuje swój solowy projekt zatytułowany „Taneczny Chopin”, z którym niedługo wystąpi w Paryżu i Warszawie. Pojawią się również arie i pieśni włoskie oraz popularne amerykańskie utwory, śpiewane przez barytona Johna-Andrew Fernandeza. Utwory współczesnego kompozytora Iana Clarke’a przeniosą odwiedzających Hevelkę do tajemniczej, deszczowej i zamglonej Anglii.

Wieczorami natomiast przygotowano jazzowe improwizacje. Johny Mazur, wraz z Aleksandrem Narkunem i Jakubem Janoszkiem zaprezentują mieszankę jazzowych oraz neoklasycznych interpretacji harmonii jazzowej oraz standardów. W piątek, po zakończeniu oficjalnej części programu Strefy Kultury, młodzi trójmiejscy artyści – studenci i absolwenci uczelni muzycznych – zapraszają na jazzowe Jam Session.

Stadion Polsat Plus Area Gdańsk© materiały prasowe
Stadion Polsat Plus Area Gdańsk© materiały prasowe

Tegoroczna edycja Hevelki w dniach 10 i 11 maja odbywa się na gdańskim stadionie Polsat Plus Area Gdańsk przy ulicy Pokoleń Lechii Gdańsk 1. Strefę Kultury organizuje Gdańska Fundacja Kultury, a jej sponsorami są Dealer BMW Bawaria Motors Gdańsk oraz STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi.

Szczegółowy harmonogram koncertów i informacje o artystach znajdują się tutaj.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne