Śpiewak (Ein Sänger) w dziele Ryszarda Straussa jest partią szczególną. Choć pojawia się on na scenie tylko raz, to jego występ bardzo zapada w pamięć. Śpiewak wykonuje, podczas wizyty u Marszałkowej, piękną kantylenę „Di rigori armato”. Utwór pochodzi oryginalnie z „Baletu Narodów” Jean-Baptiste’a Lully’ego, jednego z najbardziej znanych francuskich kompozytorów epoki baroku. Melodia arii jest niezwykle wyrazista i doskonale kontrastuje z muzyką Ryszarda Straussa. Identyczny zabieg zastosował wcześniej Giacomo Puccini w „Tosce”, kiedy to w gabinecie Barona Scarpii dobiegają fragmenty okolicznościowej kantaty, wykonywanej przez tytułową śpiewaczkę. A sam Strauss napisał podobną rolę w operze „Dzień pokoju”. Jest w niej także śpiewak (Piemontczyk) nucący piękną włoską pieśń.
Tadeusz Szlenkier dołączył jako solista do zespołu Staatstheater w Norymberdze w 2018 roku. Wystąpił tam w wielu produkcjach, m.in.: w „Trubadurze” (Manrico) i „Don Carlosie” (rola tytułowa, V-aktowa wersja francuska), „Manon” Julesa Masseneta (Kawaler des Grieux), „Carmen” (Don José) oraz w partii tenorowej w „Requiem wojennym” Benjamina Brittena. Tenor regularnie pojawia się też na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.
Za przygotowanie muzyczne „Kawalera z różą” odpowiada Joana Mallwitz, dyrektor muzyczna Opery w Norymberdze. Spektakl wyreżyseruje Marco Štorman, który ma na swoim koncie wiele produkcji teatralnych i operowych na scenach niemieckich, m. in. „Parsifala” Ryszarda Wagnera, „Lulu” Albana Berga, „Manon” Julesa Masseneta czy „Nixona w Chinach” Johna Adamsa. „Kawaler z różą” będzie jego debiutem w Norymberdze.
Rolę Marszałkowej wykona Emily Newton. Oktawianem będzie Mireille Lebel, Baronem Ochsem Partick Zielke, a Zofią Julia Grütel. W tym sezonie planowanych jest 7 spektakli: w kwietniu (3, 9, 17, 30) i maju (22, 26, 28).