REKLAMA

„Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą”. Monodram Ewy Błaszczyk o fikcyjnej śpiewaczce operowej w warszawskim Teatrze Studio

Gdyby żyła naprawdę, byłaby drugą po Rosie Raisie najsłynniejszą żydowską śpiewaczką operową. W tytułową rolę wciela się słynna polska aktorka, charyzmatyczna Ewa Błaszczyk.

Gdyby żyła naprawdę, pochodziłaby z warszawskiej Pragi, z domu przy ulicy Targowej. W latach 60. tych XX wieku trafiłaby do Ameryki. Jej kariera obejmowałaby kilkadziesiąt występów rocznie, niezliczoną liczbę kilometrów na kilku kontynentach. I zawsze byłaby sama.

Ale nie jest to opowieść o karierze operowej. Sceniczny portret Tamary Biakow to notoryczne zabijanie przeszłości, monodram o ranach w sercu i na umyśle. W tekście Jacka Góreckiego wielka śpiewaczka jest córką warszawskiej Żydówki i Niemca kontrolującego teren getta. – Wiedziałam, że to będzie bardzo trudna praca, ale chciało mi się ją wykonać, skrobać na tych jej psychologiczno-emocjonalnych warstwach, szukać tam głębszej treści – opowiada Ewa Błaszczyk. – Tamara Biakow ma problem, który jest mi bliski – co zrobić z traumą, żeby dało się żyć.

Ewa Błaszczyk związana jest z Teatrem Studio od 1994 roku. Grała m. in.: w spektaklach Adama Hanuszkiewicza, Jerzego Grzegorzewskiego, Krzysztofa Warlikowskiego. Jako aktorka śpiewająca występowała w operach i spektaklach muzycznych Ryszarda Peryta oraz własnych recitalach. Laureatka nagrody Za Wolność w Kulturze im. Przemysława Gintrowskiego 2017. W 2022 roku otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Teatr. Aktywnie angażuje się w działalność charytatywną, prowadzi Fundację Akogo? pomagającą dzieciom z urazami neurologicznymi. „Nazywam się Tamara Biakow” to kolejny monodram, który wyreżyserowała i w którym wystąpiła (m. in. po „Orianie Fallacci”, także w Teatrze Studiu w 2017 roku).

Ewa Blaszczyk jako Tamara Biakow © Sisi Cecylia
Ewa Blaszczyk jako Tamara Biakow © Sisi Cecylia

Jacek Górecki, urodzony w Ostrowie Wielkopolskim w 1990 roku to dramatopisarz, dziennikarz i krytyk teatralny. W 2016 roku w stołecznym Teatrze Dramatycznym wystawione zostały jego trzy jednoaktówki pod wspólnym tytułem „Coming Out” w reżyserii Aleksandry Popławskiej. W 2019 roku Marianna Janczarska i Dominika Sakowicz zrealizowały gościnnie w Teatrze Soho w Warszawie jego sztukę „Papugi”. Premiera „Tamary Biakow” odbyła się 1 sierpnia 2021 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego, premiera w STUDIO teatrgalerii: 25 września 2021 roku, jest to koprodukcja tych dwóch instytucji.

Spektakl w reżyserii i ze scenografią Ewy Błaszczyk, zostanie w tym sezonie zaprezentowany trzykrotnie: 2 i 3 lutego (o godzinie 17.30) oraz 19 kwietnia o godz. 19.00. Przedstawienie, na scenie Malarnia trwa 70 minut (bez przerwy). W czwartek, 2 lutego, w ramach programu „Studio za 25” bilety kosztują 25 zł.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne