REKLAMA

„Trubadur” po raz drugi w Szczecinie. Nowa inscenizacja arcydzieła Giuseppe Verdiego

22 kwietnia 2023 roku w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się premiera „Trubadura” Giuseppe Verdiego w reżyserii Barbary Wiśniewskiej pod kierownictwem Dyrektora Artystycznego teatru Jerzego Wołosiuka.

„Trubadur” Giuseppe Verdiego w interpretacji Barbary Wiśniewskiej będzie opowieścią o tym, jak decyzje poprzednich pokoleń definiują życie współczesnych. Trauma to choroba, która przechodzi z przodków za pomocą słów i czynów. Już w pierwszej scenie poznajemy fragmenty opowieści z przeszłości, która motywuje główne postaci: Hrabiego Lunę oraz trubadura Manrico, a także jego przybraną, jak się okazuje, matkę, Cygankę Azucenę. Kompozytor nie skupia się jednak na wydarzeniu owianym aurą tajemnicy, które rozdzieliło dwóch braci, Hrabiego i Manrico, to raczej historia o tym, do jak tragicznych skutków prowadzi wypełnianie urojonego nakazu zemsty. Czy tak tragiczna opowieść może mieć jakąkolwiek konstruktywną wymowę? Być może to przestroga, że powinniśmy dążyć do zatrzymania toksycznego koła uruchomionego przez przodków?

„Trubadur” to potężne arcydzieło. Muzyczna dramaturgia oparta na ostrych kontrastach oraz błyskotliwość partii wokalnych fascynują publiczność.

Próby do „Trubadura” w Szczecinie. Scena zbiorowa © Piotr Nykowski / Opera na Zamku
Próby do „Trubadura” w Szczecinie. Scena zbiorowa © Piotr Nykowski / Opera na Zamku

Będzie to druga inscenizacja „Trubadura” w Szczecinie. W pierwszej, której premiera miała miejsce w 1994 roku śpiewali Krzysztof Bednarek (partia tytułowa), Barbara Kubiak (Leonora), Jolanta Bibel (Azucena), Włodzimierz Skalski (Hrabia Luna) oraz Bogdan Kurowski (Ferrando). Spektakl, w reżyserii Olgi Iwanowej prowadził Warcisław Kunc.

Teraz w obsadzie znaleźli się: Irakli Murjikneli i Dominik Sutowicz (Manrico), Joanna Tylkowska-Drożdż, Victoria Vatutina (Leonora), Ewa Zeuner (Azucena), Tomasz Łuczak i Bartłomiej Misiuda (Hrabia Luna), a także Janusz Lewandowski i Rafał Pawnuk (Ferrando). Jerzy Wołosiuk, odpowiedzialny za kierownictwo muzyczne, zadyryguje Orkiestrą Opery na Zamku. Usłyszymy dwa chóry: Chór Opery na Zamku oraz Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie.

Barbara Wiśniewska podczas prób do „Trubadura” w Szczecinie. Scena zbiorowa © Piotr Nykowski / Opera na Zamku
Barbara Wiśniewska podczas prób do „Trubadura” w Szczecinie. Scena zbiorowa © Piotr Nykowski / Opera na Zamku

Spektakl reżyseruje Barbara Wiśniewska. Magdalena Musiał odpowiada za scenografię i reżyserię świateł, Mateusz Stępniak za kostiumy, Tomasz Jan Wygoda za choreografię oraz Marcin Cecko za dramaturgię.

Premiera odbędzie się 22 kwietnia 2023 roku, w tym sezonie planowane są jeszcze trzy przedstawienia: 23 kwietnia oraz 17 i 18 czerwca.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne