Tryptyk „Morze” będzie drugą premierą baletową w sezonie 2024/25 w Teatrze Wielkim w Łodzi. Po prezentowanej jesienią klasycznej „Giselle”, tym razem przygotowywany jest spektakl tańca współczesnego, będący odpowiedzią na wystawiony na początku sezonu 2023/24 „Wieczór Baletowy Kompozytorów Polskich”, inspirowany folklorem góralskim i Tatrami.
W warstwie muzycznej „Morza” znajdą się utwory nawiązujące do tematyki marynistycznej. Choreografie przygotowuje aż trzech uznanych twórców. Zaprezentowany zostanie spektakl „Pärt/s” Jacka Przybyłowicza, choreografa-rezydenta łódzkiego Teatru Wielkiego, do utworów estońskiego kompozytora Arvo Pärta – „Cantus in Memoriam Benjamin Britten” oraz „Für Alina” i „Variations for the healing of Arinushka”, które na fortepianie wykona Julia Kociuban.

Emanuel Gat przygotował choreografię do „Czterech morskich interludiów” z opery „Peter Grimes” Benjamina Brittena, natomiast Douglas Lee – tytułową część przedstawienia „Morze” Claude’a Debussy’ego. Warto zaznaczyć, że Douglas Lee będzie po raz pierwszy współpracował z zespołem baletowym z tej części Europy.
Wszystkie trzy choreografie zostały przygotowane na specjalne zamówienie Teatru Wielkiego w Łodzi. Premierowy spektakl odbędzie się 26 kwietnia 2025 roku, a kolejne przedstawienia zaplanowano na 27 i 29 kwietnia oraz 13 i 14 czerwca 2025 roku.

Kierownictwo muzyczne premiery objęła współpracująca już z teatrem kanadyjska dyrygentka Maria Fuller, dotychczas prowadząca w Łodzi spektakle operowe m. in. „Jasia i Małgosi” Engelberta Humperdincka i „Madama Butterfly” Giacoma Pucciniego. Kolejnymi spektaklami (13 i 14 czerwca) zadyryguje Marcin Mirowski, kierownik muzyczny teatru.

Pod koniec konferencji prasowej w dniu 23 kwietnia 2025 roku Jacek Przybyłowicz, kurator Łódzkich Spotkań Baletowych, opowiedział o programie kolejnej edycji tego festiwalu, która odbędzie się w kwietniu 2026 roku. Jak zapewnił, organizatorzy są w trakcie zaawansowanych rozmów z zespołami baletowymi. Gośćmi najbliższej odsłony wydarzenia będą m. in. Companhia Nacional de Bailado (portugalski zespół, który zaprezentuje spektakl w choragrafii Fernanda Duarte, utrzymany w technice tańca klasycznego; będzie to pierwszy występ tego zespołu w Polsce), English National Ballet (ze spektaklem „Body & Soul” w choreografii Crystal Pite i Williama Forsytha do muzyki Fryderyka Chopina), Gauthier Dance//Dance Company Theaterhaus Stuttgart (z choreografiami Andonisa Foniadakisa, Maura Bigonzenttiego, Louise’a Lecavaliera i Akrama Khama), a także Emanuel Gat Dance Company. Tradycyjną premierą Teatru Wielkiego w Łodzi będzie spektakl z choreografiami Sharon Eyal i Jacka Przybyłowicza.
