REKLAMA

Uwertura do 4. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego

28 maja, w Amfiteatrze na terenie Zespołu Zamkowo-Parkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej, rozpocznie się „Gala Kiepurowska – arie i duety miłosne”. Koncert, z okazji 120. urodzin Jana Kiepury oraz 80. urodzin Bogusława Kaczyńskiego będzie zapowiedzią zbliżającego się festiwalu.

Zabrzmią hity muzyki klasycznej, operowej i operetkowej oraz pieśni neapolitańskie. Koncert został pomyślany jako uwertura do 4. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. Odbędzie się z okazji 120. urodzin „chłopca z Sosnowca” Jana Kiepury (16.05.1902) i 80. urodzin Bogusława Kaczyńskiego (2.05.1942). „Chłopiec z Białej Podlaskiej” przez wiele lat promował wybitnego tenora jako dyrektor Festiwalu im. Jana Kiepury.

Wystąpią  artyści polscy oraz ukraińscy, związani z Lwowską Operą Narodową. Zaśpiewa laureatka Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury 2021, Ewelina Szybilska oraz Łukasz Gaj, tenor występujący na Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju i dyrektor Centrum Paderewskiego. Udział weźmie prof. Tadeusz Pszonka – solista Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie za dyrekcji Bogusława Kaczyńskiego. Artysta występował w Wiedeńskiej Operze Kameralnej, wiedeńskim Hofburgu, Tonhalle w Zurichu czy Gewandhaus w Lipsku. Od kilku lat jest dyrektorem artystycznym Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju oraz Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury.

Z Lwowskiej Opery Narodowej przyjedzie Daria Lytovczenko, absolwentka Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej w Kijowie, laureatka Grand Prix IV Konkursu Muzycznego „Śpiew solowy” w Kijowie (2011), II Międzynarodowego Festiwalu – Konkursu Sztuki Wokalnej w Teodozji (2012) oraz I Ogólnoukraińskiego Konkursu Wokalnego „Światowa klasyka w języku ukraińskim” (2017). Otrzymała także Nagrodę Mera Kijowa W. Kliczki (2018) oraz II nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. Salomei Kruszelnickiej we Lwowie (2019). Tenor Oleg Lanovyi to absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej. Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Solistów – Wokalistów „Sztuka XXI wieku” (Vorzel w Obwodzie Kijowskim 2011) oraz II nagrody na III Otwartym Ogólnoukraińskim Konkursie Młodych Wokalistów im. T. Terena-Juskiwa (Lwów 2010). Ilona Kravczenko – solistka baletu Lwowskiej Opery Narodowej jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów.

W koncercie zaśpiewają również laureaci Międzynarodowego Konkursu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju i zdobywcy Nagrody ORFEO Fundacji im. Bogusława Kaczyńskiego: sopranistka Wioleta Sędzik i bas Karol Skwara (uczestnik Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Opery Narodowej w Warszawie). Zatańczą Kamila Baryczkowska i Paweł Kranz.

Orkiestrę Strauss Ensemble poprowadzi Artur Jaroń, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Reżyserem oraz prowadzącym galę będzie Krzysztof Korwin-Piotrowski, dyrektor artystyczny Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, a na scenie towarzyszyć mu będzie Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Biała Podlaska. Podczas koncertu zostaną wręczone nagrody zwycięzcom plebiscytu „Nasz Autorytet” 2021.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Obowiązują darmowe wejściówki do odbioru w Bialskim Centrum Kultury od 17 maja w godz.16.00-18.00 oraz na godzinę przed koncertem w miejscu występu.

Organizatorami wydarzenia są: Prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk, Bialskie Centrum Kultury i ORFEO Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie. Gala jest uwerturą do 4. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Partnerem wydarzenia jest Lwowska Opera Narodowa z dyrektorem generalnym i artystycznym Wasylem Wowkunem na czele.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne