REKLAMA

„Muzyczny Lot do Gwiazd” w Białej Podlaskiej – uwertura do 5. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego

W sobotę 27 maja 2023 roku o 18.00 w Amfiteatrze w Białej Podlaskiej odbędzie się koncert „Muzyczny lot do gwiazd” w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego, stanowiący uwerturę do 5. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. Wystąpią gwiazdy sceny muzycznej Ewa Uryga i Michał Gasz oraz orkiestra swingowo-rozrywkowa „Lotharsi” pod dyrekcją Dawida Dziwoki (kierownika muzycznego, pianisty i wokalisty).

W programie znajdą się światowe standardy muzyki rozrywkowej. Koncert nawiąże do 100. rocznicy założenia Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Zabrzmią utwory, nawiązujące do latania, wolności oraz miłości do ludzi i świata. Soliści i orkiestra wykonają takie muzyczne przeboje jak: „I Believe I Can Fly” („Wierzę, że mogę latać”) Roberta Kelly’ego, „Fly Me To The Moon” („Zabierz mnie na księżyc”) Barta Howarda z repertuaru Franka Sinatry.

Ewa Uryga, Michał Gasz, Żorska Orkiestra Rozrywkowa pod dyr. Dawida Dziwoki © archiwum MOK Żory
Ewa Uryga, Michał Gasz, Żorska Orkiestra Rozrywkowa pod dyr. Dawida Dziwoki © archiwum MOK Żory

Publiczność usłyszy jedną z najpiękniejszych piosenek „What A Wonderful World” („Jaki wspaniały świat”) Boba Thiele i George’a Weissa z repertuaru Louisa Armstronga. Zostanie wykonana romantyczna ballada „Tonight I Celebrate My Love For You” („Dzisiejszej nocy świętuję moją miłość do ciebie”) Gerry’ego Goffina i Michaela Massera. Piosenka „When I fall in love” („Kiedy się zakocham”) Edwarda Heymana i Victora Younga zdobyła popularność dzięki takim wokalistom jak Doris Day, Natalie Cole, Celine Dion i Stevie Wonder. Zabrzmi utwór instrumentalny Dawida Dziwoki „Rose” (róża). Orkiestra zagra też medley Glenna Millera, szefa amerykańskiego big bandu, puzonisty i kompozytora.

Ewa Uryga © archiwum MOK Żory
Ewa Uryga © archiwum MOK Żory

Ewa Uryga nagrała 9 autorskich płyt, a dwie z nich powstały w Nowym Jorku. Współpracowała z wybitnymi amerykańskimi artystami, między innymi z wokalistą Brianem Fentressem (przez 8 lat) i pianistą Markiem Soskinem. Śpiewała m.in. ze Zbigniewem Wodeckim, Anną Marią Jopek i Ewą Bem. Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Prestiżowe magazyny „Jazz Forum” i „Twój Blues” uznały ją za jedną z najlepszych polskich wokalistek jazzowych. Jest laureatką najważniejszych festiwali muzycznych w Polsce, m.in. na: Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu i Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn w Szwecji.

Współpracowała z międzynarodowym chórem gospelowym The Jackson Singers, koncertującym w różnych krajach Europy, oraz solistkami Ruth Lynch i Presillą Jones. Występowała na festiwalach jazzowych: Gdynia Summer Jazz Days, Warsaw Jazz Days, Jazz Jamboree, Old Jazz Meeting, Jazz Fair i Podlasie Jazz Festival w Białej Podlaskiej. Współpracuje z Żorską Orkiestrą Rozrywkową i Lotharsami. W 2020 roku ukazała się jej płyta winylowa „Mahalia Jackson in Memoriam” z amerykańskimi muzykami Luques i Zaccai Curtis oraz perkusistką Dorotą Piotrowską. W 2023 roku wydała krążek „Between Voice & Brass” ze standardami jazzowymi w wersji kameralnej.

Michał Gasz © archiwum MOK Żory
Michał Gasz © archiwum MOK Żory

Michał Gasz, znany też jako Gashoo (Gaszu) jest wokalistą i aktorem musicalowym, autorem tekstów i twórcą piosenek. Od 2007 roku występuje jako solista w zespole Piotra Rubika, koncertując w Polsce i za granicą (m. in. w USA i Kanadzie). Jest finalistą i zwycięzcą Grand Prix na festiwalach piosenki: KFPP Opole, Top Trendy, Sopot Hit Festival, Rock Stars Festival, AntyFest Antyradia. Jego kariera rozpoczęła się od zwycięstwa w XII finale telewizyjnej „Szansy na sukces”. Zaśpiewał wtedy „Papierowe ptaki” z repertuaru Krystyny Prońko, z którą współpracuje do dziś. Występował w głównej roli (Tony’ego) w musicalu „West Side Story” w chorzowskim Teatrze Rozrywki. Wokalista i współkompozytor w alternatywnych projektach muzycznych: Gashoo, Kwar4et Bojowy, ShaleyesH, GADMUTrio. Nawiązał współpracę z: Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej, Czerwono-Czarnymi, Żorską Orkiestrą Rozrywkową, Lotharsami i Carrantouhill.

Działalność orkiestry swingowo-rozrywkowej Lotharsi sięga tradycją do lat 60-tych XX wieku, kiedy Lothar Dziwoki razem z Andrzejem Trefonem i Janem Cichym założył zespół, z którym grał w wielu krajach świata. Artyści zdobywali nagrody na festiwalach jazzowych w USA, Kanadzie i różnych krajach Europy. Występowali także w Azji. Lothar Dziwoki był założycielem i dyrygentem Żorskiej Orkiestry Rozrywkowej oraz dyrektorem Easy Jazz Festival. Po jego śmierci w 2019 roku szefem orkiestry został pianista Dawid Dziwoki. Drugi syn Daniel gra w orkiestrze jako perkusista. Repertuar obejmuje kilkaset utworów w ciekawych aranżacjach. Są to standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej, piosenki pop, rock, zagraniczne i polskie hity, przeboje dixieland i muzyka filmowa.

Dawid Dziwoki © archiwum MOK Żory
Dawid Dziwoki © archiwum MOK Żory

Lider orkiestry, pianista i wokalista Dawid Dziwoki również komponuje własne utwory. Współpracował z wieloma gwiazdami jazzu i muzyki rozrywkowej, m.in.: Urszulą Dudziak, Krystyną Prońko, Lorą Szafran, Ewą Urygą, Kubą Badachem, Michałem Gaszem, Stanisławem Soyką oraz europejskimi i amerykańskimi muzykami Peterem Getzem, Randym Breckerem i Bobem Mintzerem.

Justyna Klimek i Magda Szczepankowska © archiwum artystek
Justyna Klimek i Magda Szczepankowska © archiwum artystek

W orkiestrze występują wokalistki Justyna Klimek i Magda Szczepankowska. Wśród muzyków warto wymienić saksofonistów Jerzego Główczewskiego (prof. dr hab., wykładowcę na uczelniach muzycznych w Katowicach i Łodzi, grającego na festiwalach jazzowych w Reno, Nevadzie i Barceley w USA oraz w niemieckiej Norymberdze) i Sławomira Władykę, a także trębacza Michała Pradelę, puzonistę Jakuba Moronia, gitarzystę Andrzeja Trefona i perkusistę Daniela Dziwoki.

Daniel Dziwoki i Jerzy Główczewski © archiwum MOK Żory
Daniel Dziwoki i Jerzy Główczewski © archiwum MOK Żory

Realizacją światła i dźwięku zajął się Marcin Kalicki z pracownikami Bialskiego Centrum Kultury. Scenografia będzie wzbogacona o eksponaty wypożyczone z Sali Tradycji Lotniczych Południowego Podlasia, utworzonej przy ulicy Sidorskiej 23 z inicjatywy Bialskopodlaskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczpospolitej Polskiej.

Koncert poprowadzą Gabriela Kuc-Stefaniuk, absolwentka komparatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Krzysztof Korwin-Piotrowski, dyrektor artystyczny Fundacji ORFEO w Warszawie i Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej.

Krzysztof Korwin-Piotrowski © archiwum MOK Żory
Krzysztof Korwin-Piotrowski © archiwum MOK Żory

Wstęp jest bezpłatny na podstawie wejściówek. Organizatorami wydarzenia są: Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk, Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego i Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego.

Koncert jest uwerturą do 5. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne