Letni Festiwal Polskiej Opery Królewskiej odbywa się co roku w czerwcu i lipcu, każda edycja ma inny temat przewodni. Warto przypomnieć, że IV – dziełom Wolfganga Amadeusza Mozarta, V. – Muzyce Polskiej, a VI – Operze Buffa.
Jak pisze Andrzej Klimczak, dyrektor POK: uznałem, że wakacyjny czas, w którym odbywa się doroczne święto Polskiej Opery Królewskiej, doskonale pasuje do dzieł komicznych, lekkich, zabawnych, a przy tym najwyższej kompozytorskiej klasy. Nie mogłem zatem nie pochylić się nad twórczością Gioachina Rossiniego, sztandarowego przedstawiciela tego gatunku. Dlatego też na zakończenie sezonu 2023/2024 zapraszam Państwa na festiwal w całości poświęcony właśnie jemu. Przez dziesięć letnich wieczorów będzie Państwa bawił mistrz muzycznej komedii i finezji, artysta niespożyty w melodycznej inwencji, barwnej instrumentacji, zaskakujących efektach, by nie powiedzieć „gagach” muzycznych.
Podczas obecnego, VII Letniego Festiwalu Polskiej Opery Królewskiej, wieńczącego siódmy sezon działalności opery, do repertuaru teatru dołączy kolejne arcydzieło Łabędzia z Pesaro „Kopciuszek” („La Cenerentola”), także przygotowane od strony reżyserskiej przez Jitkę Stokalską, ze scenografią i kostiumami autorstwa Marleny Skoneczko. W produkcji wystąpią Zuzanna Nalewajek i Katarzyna Szymkowiak (Angelina), Sebastian Mach i Quan Zhou (Don Ramiro), Kamil Zdebel i Witold Żołądkiewicz (Dandini), Michał Kijewski i Dariusz Machej (Don Magnifico), Paweł Michalczuk i Paweł Trojak (Alidoro). W roli złych sióstr pojawią się Karolina Róża Kozłowska i Marta Mazanek Matuszewska (Clorinda) oraz Aleksandra Klimczak i Julia Mach (Tisbe). Na scenie pojawią się też mimowie Jerzy Klonowski i Maciej Jan Kraśniewski, przy pianoforte zasiądą Dagmara Dudzińska, Monika Kolasińska oraz Krzysztof Trzaskowski. Spektakl zostanie pokazany czterokrotnie: 22, 23, 26 i 27 czerwca 2024 roku. Orkiestrą Polskiej Opery Królewskiej zadyryguje Dawid Runtz oraz Karol Szwech.
Trzykrotnie, 6, 7 i 9 lipca 2024 roku pokazana zostanie „Włoszka w Algierze”, w tytułowej partii Izabelli wystąpią: Anna Radziejewska, Aneta Łukaszewicz oraz Zuzanna Nalewajek, zespoły Polskiej Opery Królewskiej poprowadzi Dawid Runtz.
Ostatnią Rossiniowską opera będzie „Cyrulik sewilski”, 19 i 20 lipca 2024 roku, wystąpią m. in. Aneta Łukaszewicz, Anna Radziejewska, Sylwester Smulczyński, Jacek Szponarski, David Roy, Witold Żołądkiewicz, Paweł Michalczuk, Robert Gierlach i Wojtek Gierlach, oba spektakle poprowadzi także Dawid Runtz.
9 i 18 lipca 2024 roku odbędą się z kolei „Rodzinne Warsztaty z Rossinim”. To spotkania skierowane do najmłodszych melomanów, dzieci w wieku 5-12 lat, które wezmą udział w lekcji śpiewu pod okiem chórmistrza, poznają tajniki pracy śpiewaczki operowej, wysłuchają melodii skomponowanych przez włoskiego mistrza oraz będą miały możliwość rozmowy z artystami Polskiej Opery Królewskiej. Warsztaty familijne prowadzone będą w zabytkowej przestrzeni Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie.