REKLAMA

Premiera „Kopciuszka” Gioachina Rossiniego i VII Letni Festiwal Polskiej Opery Królewskiej w dniach 20 VI -22 VII 2024 roku

Mistrz z Pesaro będzie patronem dorocznego święta Polskiej Opery Królewskiej, VII Letniego Festiwalu POK. W programie wydarzenia oprócz repertuarowych produkcji „Cyrulika sewilskiego” i „Włoszki w Algierze” znajdzie się premiera „Kopciuszka”. Autorką inscenizacji wszystkich spektakli jest Jitka Stokalska, a zadyrygują Dawid Runtz i Karol Szwech.

Letni Festiwal Polskiej Opery Królewskiej odbywa się co roku w czerwcu i lipcu, każda edycja ma inny temat przewodni. Warto przypomnieć, że IV – dziełom Wolfganga Amadeusza Mozarta, V. – Muzyce Polskiej, a VI – Operze Buffa.

Jak pisze Andrzej Klimczak, dyrektor POK: uznałem, że wakacyjny czas, w którym odbywa się doroczne święto Polskiej Opery Królewskiej, doskonale pasuje do dzieł komicznych, lekkich, zabawnych, a przy tym najwyższej kompozytorskiej klasy. Nie mogłem zatem nie pochylić się nad twórczością Gioachina Rossiniego, sztandarowego przedstawiciela tego gatunku. Dlatego też na zakończenie sezonu 2023/2024 zapraszam Państwa na festiwal w całości poświęcony właśnie jemu. Przez dziesięć letnich wieczorów będzie Państwa bawił mistrz muzycznej komedii i finezji, artysta niespożyty w melodycznej inwencji, barwnej instrumentacji, zaskakujących efektach, by nie powiedzieć „gagach” muzycznych.

Plakat do premiery „Kopciuszka” w Polskiej Operze Królewskiej © archiwum Polskiej Opery Królewskiej
Plakat do premiery „Kopciuszka” w Polskiej Operze Królewskiej © archiwum Polskiej Opery Królewskiej

Podczas obecnego, VII Letniego Festiwalu Polskiej Opery Królewskiej, wieńczącego siódmy sezon działalności opery, do repertuaru teatru dołączy kolejne arcydzieło Łabędzia z Pesaro „Kopciuszek” („La Cenerentola”), także przygotowane od strony reżyserskiej przez Jitkę Stokalską, ze scenografią i kostiumami autorstwa Marleny Skoneczko. W produkcji wystąpią Zuzanna Nalewajek i Katarzyna Szymkowiak (Angelina), Sebastian Mach i Quan Zhou (Don Ramiro), Kamil Zdebel i Witold Żołądkiewicz (Dandini), Michał Kijewski i Dariusz Machej (Don Magnifico), Paweł Michalczuk i Paweł Trojak (Alidoro). W roli złych sióstr pojawią się Karolina Róża Kozłowska i Marta Mazanek Matuszewska (Clorinda) oraz Aleksandra Klimczak i Julia Mach (Tisbe). Na scenie pojawią się też mimowie Jerzy Klonowski i Maciej Jan Kraśniewski, przy pianoforte zasiądą Dagmara Dudzińska, Monika Kolasińska oraz Krzysztof Trzaskowski. Spektakl zostanie pokazany czterokrotnie: 22, 23, 26 i 27 czerwca 2024 roku. Orkiestrą Polskiej Opery Królewskiej zadyryguje Dawid Runtz oraz Karol Szwech.

„Włoszka w Algierze” w Polskiej Operze Królewskiej © archiwum Polskiej Opery Królewskiej
„Włoszka w Algierze” w Polskiej Operze Królewskiej © archiwum Polskiej Opery Królewskiej

Trzykrotnie, 6, 7 i 9 lipca 2024 roku pokazana zostanie „Włoszka w Algierze”, w tytułowej partii Izabelli wystąpią: Anna Radziejewska, Aneta Łukaszewicz oraz Zuzanna Nalewajek, zespoły Polskiej Opery Królewskiej poprowadzi Dawid Runtz.

Ostatnią Rossiniowską opera będzie „Cyrulik sewilski”, 19 i 20 lipca 2024 roku, wystąpią m. in. Aneta Łukaszewicz, Anna Radziejewska, Sylwester Smulczyński, Jacek Szponarski, David Roy, Witold Żołądkiewicz, Paweł Michalczuk, Robert Gierlach i Wojtek Gierlach, oba spektakle poprowadzi także Dawid Runtz.

„Cyrulik sewilski” w Polskiej Operze Królewskiej © archiwum Polskiej Opery Królewskiej
„Cyrulik sewilski” w Polskiej Operze Królewskiej © archiwum Polskiej Opery Królewskiej

9 i 18 lipca 2024 roku odbędą się z kolei „Rodzinne Warsztaty z Rossinim”. To spotkania skierowane do najmłodszych melomanów, dzieci w wieku 5-12 lat, które wezmą udział w lekcji śpiewu pod okiem chórmistrza, poznają tajniki pracy śpiewaczki operowej, wysłuchają melodii skomponowanych przez włoskiego mistrza oraz będą miały możliwość rozmowy z artystami Polskiej Opery Królewskiej. Warsztaty familijne prowadzone będą w zabytkowej przestrzeni Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne