Konkursowe zmagania młodych wokalistów odbywały się w dniach 18-21 lutego, w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach oraz w Buskim Centrum Kultury. Zakwalifikowano 43 uczestników, byli nimi studenci i absolwenci wydziałów Wokalnych i Wokalno-Aktorskich polskich uczelni artystycznych. Do finału weszło 11 osób.
Funkcję przewodniczącego jury pełnił prof. dr hab. Adam Zdunikowski, w kapitule uczestniczyli także prof. dr hab. Ewa Biegas, prof. dr hab. Andrzej Biegun, dr hab. Iwona Hossa oraz dr hab. Magdalena Idzik. Sekretarzem Jury była, jak w poprzedniej edycji Katarzyna Sroka, wicedyrektor Zespołu Szkól Muzycznych w Kielcach.
Filip Rutkowski jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie w klasie śpiewu Michała Gogolewskiego, obecnie studiuje na IV roku Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu u dra Jaromira Trafankowskiego. Podczas finału wykonał arię Warega z opery „Sadko” Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, arię „Pro peccatis” ze „Stabat mater” Gioachina Rossiniego oraz pieśń Hugo Wolfa „Lebe Wohl”, z towarzyszeniem Klary Janus przy fortepianie.
Drugie miejsce w kategorii głosów męskich zajął baryton Adrian Janus, trzeciego nie przyznano. Nie było też Nagrody im. Bogdana Paprockiego dla najlepszego tenora Konkursu. Wyróżnienie I stopnia otrzymał baryton Adam Dobek.
Laureatka II miejsca, Wiktoria Nowak, studiująca obecnie na 3. roku Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (w klasie wokalistyki dr hab. Marzeny Michałowskiej) otrzymała również Nagrodę im. Krystyny Jamroz dla wyróżniającego się sopranu. W kategorii głosów żeńskich nagrodzono także cztery uczestniczki: Zuzanna Wrona, Roksana Korban (wyróżnienie I stopnia) oraz Milena Sołtys-Walosik, Aleksandra Zając (wyróżnienie II stopnia).
Nagrody Sekcji Teatrów Muzycznych ZASP dla największej osobowości artystycznej Konkursu otrzymali Oliwia Filipczak i Filip Rutkowski.
Nie zapomniano o pianistach. Alicja Tarczykowska otrzymała wyróżnienie I stopnia, Laura Kluwak-Sobolewska i Miłosz Lewandowski (ex aequo) wyróżnienie II stopnia.
Dla młodych śpiewaków wydaje się być szczególne ważne występowanie na scenie. Pojawiły się zaproszenia do udziału w koncertach w filharmoniach w Bydgoszczy, Zabrzu, Kielcach i Wałbrzychu. Protokół Jury znajduje się tutaj.
Po raz pierwszy Konkurs zorganizowano w 2015 roku z inicjatywy Artura Jaronia, pianisty, dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Laureatami poprzednich edycji byli m.in.: Szymon Mechliński, Rafał Tomkiewicz, Hubert Zapiór, Sławomir Kowalewski, Hanna Okońska, Justyna Ołów, czy Justyna Khil. W ubiegłym roku triumfowali Adrian Domarecki i Aleksandra Blanik.
Wspaniała polska śpiewaczka, Krystyna Jamroz, patronka Konkursu, urodziła się i wychowała w Busku-Zdroju. Obdarzona sopranem dramatycznym, artystka zasłynęła interpretacją Aidy, Turandot, Giocondy, czy Marszałkowej w „Kawalerze srebrnej róży” Ryszarda Straussa. Śpiewała także dużo arcydzieł współczesnych, była Magdą w Konsulu Gian Carlo Menottiego, Matką Joanną w „Diabłach z Loudun” Krzysztofa Pendereckiego czy Matką w „Więźniu” Luigiego Dallapiccoli. Jej ostatnią rolą była Hekuba w „Trojankach” Joanny Bruzdowicz. Zmarła w 1986 roku w Warszawie.