REKLAMA

„W cieniu korony”. Koncerty muzyki dawnej w ramach I edycji „Sobieska International Music Festival”

16 listopada 2024 roku w Sali Kolumnowej Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego oraz 17 listopada 2024 roku w Sali Białej Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie odbędą się koncerty muzyki dawnej „W cieniu korony. Muzycy w służbie Marii Klementyny Sobieskiej w Rzymie”. Wystąpi sopranistka Lucia Pagano, a towarzyszyć jej będzie zespół Giardino di Delizie. Większość prezentowanych utworów zabrzmi w Polsce po raz pierwszy.

Międzynarodowy Festiwal im. Sobieskiej poświęcony jest postaci Marii Klementyny Sobieskiej, nazywanej „patronką opery w Rzymie”. Była córką królewicza Jakuba Sobieskiego i Jadwigi Elżbiety von Pfalz-Neuburg, wnuczką króla polskiego Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery. Przez matkę była spokrewniona z wieloma dworami europejskimi, jej ojcem chrzestnym był sam papież Klemens XI.

Maria Klementyna Sobieska w latach 1719-1735 dała się poznać jako wielbicielka muzyki, w szczególności opery, ale także mecenaska i organizatorka koncertów muzycznych w Palazzo del Re. W tej rzymskiej rezydencji zamieszkała wraz ze swoim mężem Jakubem III Stuartem, pretendentem do tronu Anglii, Szkocji i Irlandii. Z zachowanych informacji wiemy, że w organizowanych przez nią koncertach brali udział najwybitniejsi artyści działający wówczas w Wiecznym Mieście.

Jakub III wraz z żoną objął patronatem jeden z najelegantszych, największych teatrów operowych w Rzymie – Teatro d’Alibert, znany też jako Teatro delle Dame. Zarówno jemu, jak i Marii Klementynie dedykowano kilka oper. W przypadku Sobieskiej były to m. in.: „Faramondo” Francesco Gaspariniego (1720), „Eumene” (1722), „Adelaide”(1723) i „Siroe, Re di Persia” (1727) Nicolo Porpory oraz „Artaserse” Leonarda Vinci.

Podczas I edycji „Sobieska International Music Festival” odbędzie się kilka wydarzeń. 8 listopada 2024 roku o godz. 19.00 w Villa Falconieri we Frascati we Włoszech odbędzie się koncert, w którym wystąpi zespół Giardino di Delizie.

16 listopada 2024 roku w Sali Kolumnowej Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego oraz 17 listopada 2024 roku w Sali Białej Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie odbędą się koncerty muzyki dawnej „W cieniu korony. Muzycy w służbie Marii Klementyny Sobieskiej w Rzymie”. W programie znajdą się głównie nieznane utwory kompozytorów pochodzących przede wszystkim z Neapolu i Rzymu działających na dworze Marii Klementyny Sobieskiej w stolicy Włoch. Większość z nich będzie miała swoją premierę podczas koncertu 16 listopada w Sali Kolumnowej Uniwersytetu Warszawskiego i w Polsce będzie można usłyszeć je po raz pierwszy.

Lucia Pagano © materiały prasowe
Lucia Pagano © materiały prasowe

Wystąpi sopranistka Lucia Pagano, a towarzyszyć jej będzie zespół Giardino di Delizie w składzie: Ewa Anna Augustynowicz (skrzypce barokowe i kierownictwo artystyczne), Flavia Succhiarelli, Marta Lazzeri, Yayoi Masuda i Joanna Crosetto (skrzypce barokowe), Anna Skorupska (altówka i skrzypce barokowe), Agnieszka Oszańca (wiolonczela), Silvia de Rosso (violone), Giorgia Zanin (teorba), Lilianna Stawarz (klawesyn). Wstęp jest bezpłatny i nie trzeba rezerwować miejsc.

18 listopada 2024 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie odbędą się też dwa wykłady: dr Ewy Anny Augustynowicz (o godz. 10.0) i dr Anety Markuszewskiej (o godz. 11.15). Koncerty odbywają się we współpracy z Tygodniem Muzyki Dawnej UMFC w Warszawie i cyklem „Muzyka Dawna w Wilanowie 2024”.

Organizatorami są Fundacja Giardino di Delizie oraz Associazione L’Archetto-APS. Dyrektorem Honorowym jest Lilianna Stawarz, Dyrektorem Artystycznym Ewa Anna Augustynowicz, Dyrektorem Produkcji Anna Skorupska. Dr Aneta Markuszewska odpowiada za konsultację muzykologiczną, a Francesca Ceci za konsultację historyczną.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne