REKLAMA

Wanda Franek w roli tytułowej Gryzeldy w koncertowej wersji opery Bononciniego w NFM

30 kwietnia w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu zabrzmi „Griselda”. Wrocławską Orkiestrą Barokową dyrygować będzie Benjamin Bayl. Koncert realizowany jest we współpracy z Bayreuth Baroque Opera Festival.

Giovanni Bononcini to włoski kompozytor epoki późnego baroku. Był też wiolonczelistą, śpiewakiem i pedagogiem. Jego twórczość często zestawia się ze spuścizną Georga Friedricha Händla działającego w Londynie. Wskazać zresztą można pewne wątki łączące obu artystów. Niemiecki kompozytor zaadaptował operę „Serse” Bononciniego, a powstała nieco wcześniej opera „Astarto” Włocha całkowicie przyćmiła jego opery komponowane w osiemnastowiecznej Anglii. Kariera Bononciniego zakończyła się oskarżeniem o plagiat i w 1732 roku musiał opuścić Wyspy. Zmarł w zapomnieniu i biedzie w Wiedniu w 1747 roku.

„Griselda” to dramma per musica w trzech aktach, do libretta autorstwa Apostolo Zeno opartego na „Dekameronie” Giovanniego Boccaccia. Premiera odbyła się w londyńskim King’s Theatre w 1722 roku i została przyjęta z prawdziwym entuzjazmem. Opowieść o Gryzeldzie dotyczy jednej z najbardziej intrygujących postaci kobiecych występujących w dawnej literaturze. Warstwa muzyczna odznacza się głęboką, żywiołową melodyjnością odzwierciedlającą przeżycia bohaterów. Najpopularniejszym jej fragmentem jest aria Ernesta – kochanka Almireny, która była córką tytułowej Gryzeldy i Króla Gualtiero – Per la gloria d’adorarvi. Podczas występów na światowych estradach często sięgali po nią Joan Sutherland czy Luciano Pavarotti.

W roli tytułowej Gryzeldy wystąpi mezzosopranistka Wanda Franek. Jest ona jedyną polską śpiewaczką w tej produkcji. Partię Ernesta zaśpiewa sopranista Alexander Orellana, Almireny sopranistka Johanna Rosa Falkinger, a Rambalda bas-baryton Sreten Manojlović. W postać Gualtiera wykona Max Emanuel Cencic, jeden z najbardziej znanych obecnie kontratenorów na świecie. Cencic będzie też reżyserował koncertowe wykonanie opery, które rozpocznie się o godz. 18.00.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne