REKLAMA

„Wesele Figara” z Wiedeńskiej Opery Państwowej. Retransmisja w kinach w całej Polsce tylko raz 26 listopada 2023 roku

Najnowsza wiedeńska inscenizacja „Wesela Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta, przygotowana w tym roku (2023) przez słynną Wiener Staatsoper, jest dziełem szwajcarskiego dyrygenta Philippe’a Jordana i pochodzącego z Australii reżysera Barrie Kosky’ego.

Swoją genialną operę Mozart oparł na napisanej zaledwie dwa lata wcześniej (1784) komedii Pierre’a Beaumarchais’ego. Utwór ten był we Francji zakazany przez samego Ludwika XVI, a to dlatego, że dramaturg głównym bohaterem swej komedii uczynił służącego, a nie pana. Co więcej, służący okazał się od swego chlebodawcy znacznie bystrzejszy i szlachetniejszy.

Komedia ta po części przyczyniła się do wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej, a tym samym do zgilotynowania właśnie Ludwika XVI. Mozart napisał genialną – zabawną i pełną wzruszających momentów – muzykę.

„Wesele Figara” z Wiedeńskiej Opery Państwowej © Michael Pöhn
„Wesele Figara” z Wiedeńskiej Opery Państwowej © Michael Pöhn

„Wesele Figara” to druga część „Trylogii o Figarze”. Składają się na nią także „Cyrulik sewilski” (1775) oraz „Występna matka” (1784), wszystkie tytuły zostały „zoperowane” przez wielu kompozytorów.

Prezentowany przez KinoMaestro.pl spektakl mieni się pięknymi dekoracjami z epoki, natomiast wysoce eleganckie kostiumy są współczesne, jakby zaprojektowane przez największych kreatorów mody. Historię Figara przedstawia zespół młodych i utalentowanych śpiewaków, którzy spełnili wyśrubowane wymagania legendarnej Wiener Staatsoper.

„Wesele Figara” z Wiedeńskiej Opery Państwowej. Scena rozpoznania.

W „Weselu Figara” z Wiedeńskiej Opery Państwowej występują: Andrè Schuen (Hrabia), Hanna-Elisabeth Müller (Hrabina), Peter Kellner (Figaro), Patricia (Cherubin) Stephanie Houtzeel (Marcelina).Partię Zuzanny wykonuje na scenie sopranistka Ying Fang, która z powodu choroby nie może śpiewać. Maria Nazarova wykonuje partię muzyczną z kanału orkiestry.

Czas trwania retransmisji (z polskimi napisami): 3 godziny i 20 minut (w tym jedna przerwa). Lista kin i bilety znajdują się tutaj.

Polski zwiastun „Wesela Figara” z Wiedeńskiej Opery Państwowej.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne