REKLAMA

Wolnomularstwo i baśń. Plenerowy „Czarodziejski flet” na dziedzińcu Pałacu w Nieborowie

Plenerowe produkcje operowe odbywają się corocznie we wrześniu przed Pałacem w Nieborowie. Fasada wykorzystana jest do projekcji multimedialnej, która stanowi scenografię spektaklu. W tym roku zaprezentowany zostanie „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Fundacja Trzy Trąby oraz Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków – oddział warszawski serdecznie zapraszają na plenerowe wykonanie opery W. A. Mozarta „Czarodziejski flet”, które odbędzie się na dziedzińcu Pałacu w Nieborowie w sobotę 9 września 2023 roku o godz. 20.00. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

„Czarodziejski flet” to najsłynniejsza opera Wolfganga Amadeusza Mozarta. To dzieło pełne wieloznacznej symboliki, do baśniowej opowieści Mozart dodał wątki wolnomularskie i tak „Czarodziejski flet” jest także (w szczególności dla wtajemniczonych) przypowieścią o przesłaniu metafizycznym. Helena Radziwiłłowa, założycielka ogrodu arkadyjskiego i właścicielka Nieborowa od 1783 roku należała do warszawskiej adopcyjnej loży masońskiej Dobroczynności. Ogród w Arkadii przepełniony symboliką masońską wpisywał się w idee Oświecenia, podobnie jak skomponowana przez Mozarta opera.

Plenerowe wystawienie „Czarodziejskiego fletu” realizowane w przestrzeni ogrodu i pałacu Radziwiłłów w Nieborowie to kontynuacja działań artystycznych zapoczątkowanych przez Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków – Oddział Warszawski oraz Fundację Trzy Trąby. Celem Fundacji jest udostępnianie kultury lokalnej i ogólnopolskiej publiczności.

W Nieborowie zrealizowano już cztery plenerowe produkcje. W 2018 roku był to „Faust” Antoniego Radziwiłła, w 2019 roku „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta, a w 2021 roku „Goplana” Władysława Żeleńskiego, a w 2022 roku „Szarlatan” Karola Kurpińskiego. Za wydarzenia odpowiedzialna jest stała obsada realizatorów: Jitka Stokalska (reżyseria), dyrygentka – Marta Kluczyńska (kierownictwo muzyczne) i Orkiestra Pałacowa „La scoperta”. Projekcje multimedialne przygotowuje Piotr Majewski. Za kostiumy odpowiedzialna jest Maria Molęda, za scenografię Elżbieta Tolak, choreografię Alisa Makarenko.

Rejestracja opery „Szarlatan” w Nieborowie w 2022 roku

W „Czarodziejskim flecie” udział wezmą m. in.: Jacek Szponarski (Tamino), Mateusz Kulczyński (Papageno), Julia Pliś (Pamina), Karol Skwara (Sarastro), Joanna Mikuła (Królowa Nocy), Anna Skobel (Papagena). Zaśpiewają soliści Dziecięcego Chóru ARTOS pod opieką Danuty Chmurskiej, Dyrektor Dziecięcego chóru ARTOS im. Władysława Skoraczewskiego, przy TW-ON, Chór CHOIR. W przedstawieniu arie wykonywane są po niemiecku, dialogi wygłaszane po polsku.

Przedstawienie odbędzie się 9 września 2023 roku o godz. 20.00.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne