Międzynarodowa kariera tego wielkiego artysty rozpoczęła się w styczniu 1967 roku występem w partii Turiddu w „Rycerskości wieśniaczej” na scenie berlińskiej Staatsoper. Artysta śpiewał następnie w Monachium i Hamburgu, później na festiwalach w Glyndebourne i Salzburgu. Pojawiał się także m.in.: w Paryżu, Barcelonie, Wiedniu, Madrycie, Moskwie, Genewie, Rzymie i Buenos Aires. Często występował w Stanach Zjednoczonych: w Chicago, San Francisco, Memphis, Atlancie czy Dallas. Przez piętnaście sezonów śpiewał w Metropolitan Opera, gdzie zadebiutował rolą Arriga w „Nieszporach sycylijskich” w 1975 roku. Na nowojorskiej scenie wystąpił ponad 70 razy. W mediolańskiej La Scali wystąpił po raz pierwszy 1982 roku jako Książę Golicyn w „Chowańszczyźnie”.
Wiesław Ochman śpiewał bardzo rozległy repertuar obejmujący dzieła Mozarta, Verdiego, Janačka, Wagnera, Ryszarda Straussa, Moniuszki i Szymanowskiego. Wykonywał też muzykę oratoryjną. Występował pod dyrekcją tak wybitnych dyrygentów jak: Herbert von Karajan, Mścisław Rostropowicz, Charles Mackerras, Marek Janowski, Eugen Jochum, Rafael Kubelik, Claudio Abbado, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Stanisław Wisłocki. Nagrał kilkadziesiąt płyt dla renomowanych wytwórni płytowych takich jak Deutsche Grammophon, Polydor, EMI, Decca, Supraphon.
Od czasu warszawskiego debiutu w 1963 roku, kiedy wystąpił jako Alfred w „Traviacie” (jeszcze na scenie Teatru Roma), Wiesław Ochman nie zapominał o Warszawie. Pojawił się na scenie Opery Narodowej ponad 200 razy! To właśnie on partnerował Teresie Żylis-Garze podczas jej pamiętnej i jedynej warszawskiej „Toski” w 1976 roku.
Wiesław Ochman wychował się na warszawskiej Pradze. Jak wielu innych artystów swojej epoki zdobył konkretny zawód. W 1960 roku ukończył studia na Wydziale Ceramicznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Śpiewać zaczął na studiach, w teatrzyku studenckim. Jego pierwszym i właściwie jedynym pedagogiem był Gustaw Serafin, ojciec znanego organisty Józefa Serafina. Już jako inżynier ceramik zadebiutował w Operze Śląskiej jako Edgar w „Łucji z Lammermoor”. Na bytomskiej scenie śpiewał przez trzy sezony. Po roku spędzonym w Operze Krakowskiej trafił do Warszawy, na zaproszenie Bohdana Wodiczki, a stamtąd już do Berlina…
Od roku 1990 Wiesław Ochman zajął się reżyserią operową. Artysta angażuje się w działalność charytatywną na rzecz wspierania kultury. Organizował aukcje obrazów w konsulacie polskim w Nowym Jorku. Wielką pasją Wiesława Ochmana od zawsze było malarstwo. Jako młody chłopak chciał być właśnie malarzem, a nie śpiewakiem (ukończył Liceum Plastyczne w Bolkowie).