REKLAMA

Wystawa najnowszych prac Jarosława Modzelewskiego w Galerii Opera

Powstałe podczas pandemii prace Jarosława Modzelewskiego tworzą otwartą 27 stycznia wystawę w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Ich tematem przewodnim są wspomnienia, powrót do początku twórczości czy nawet do okresu dzieciństwa.

W pracach artysty widzimy najczęściej pejzaże oraz martwą naturę. Obrazy przedstawiają przeważnie sceny zaczerpnięte z codzienności. Podejmowane są również wątki historyczne, literackie czy też polityczne na różnych etapach twórczości artysty. Modzelewski podchodzi do poruszanych tematów umownie, nie przekraczając jednak granicy realizmu, a jednocześnie daleki jest od awangardowej prowokacji.

Podczas wystawy zaprezentowane zostaną najnowsze prace artysty, których tematem przewodnim  są wspomnienia, powrót do początku twórczości czy nawet do okresu dzieciństwa. Sytuacje z przeszłości, które są cenne i kształtujące człowieka. Wśród wystawionych dzieł zobaczymy: Plac Narutowicza, Z babcią czy też Warszawa na cegłach, przytrzaśnięte palce.

To była historia, która się zdarzyła u mojego kolegi ze szkoły, który mieszkał w takim malutkim domku za naszym osiedlem. Tam się zaczynały wioski i pola i właśnie u niego na podwórku stała taka Warszawa na cegłach. Bawiliśmy się w tym samochodzie. Ja trzymałem rękę na futrynie i oni zatrzasnęli drzwi a ja wrzasnąłem i zacząłem wyć, że ta ręka jest uwięziona, ale niestety oni myśleli, że ja żartuję i to dość długo trwało i to było też straszne przeżycie – Jarosław Modzelewski w rozmowie z Marcinem Fediszem, kuratorem wystawy.

Instalacja wystawy Jarosława Modzelewskiego © materiały prasowe Galerii Opera

Jarosław Modzelewski, malarz, pedagog, współzałożyciel słynnego „kolektywu” artystycznego Gruppa, powołanego do życia do życia w pierwszą rocznicę stanu wojennego, a oficjalnie pogrzebanego dziesięć lat później w warszawskiej Zachęcie. Współwydawca pisma „Oj dobrze już” (1984–1988). Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1975–1980 pod kierunkiem prof. Stefana Gierowskiego, wielkiego artysty współczesnej malarskiej awangardy. Prace artysty znajdują się w zbiorach, m.in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

Wystawa jest czynna dla publiczności od 27.01.2022 do 17.04.2022, wtorek–niedziela w godzinach 12.00–18.00.

Galeria „Opera” to wspólny projekt Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest jedyną w Europie galerią sztuki, która ma swoją przestrzeń wystawienniczą w gmachu opery. Od początku jej powstania odbyło się ponad 30 wystaw. W 2022 roku Galeria „Opera” obchodzi swoje 10-lecie.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne