Festiwal „Strefa Ciszy” co roku gromadzi w Łazienkach Królewskich tysiące gości. Koncerty odbywają się w malowniczych zakątkach ogrodów. Można ich słuchać na leżakach lub bezpośrednio na trawie, ciesząc się muzyką w przyjemnej atmosferze, z rodziną i przyjaciółmi, a artyści dostępni są na wyciągnięcie ręki. Motto wydarzenia to słowa Dana Warburtona: Hałas stracił, być może, swoją moc rażenia. Cisza nie. W ubiegłym roku, w XI edycji podczas czterech słonecznych weekendów gośćmi było ponad 30 tysięcy słuchaczy.
Podczas XII edycji festiwalu „Strefa Ciszy” koncerty muzyki klasycznej, ludowej oraz jazzowej odbywać się będą w łazienkowskich ogrodach przez cały dzień na kilku scenach jednocześnie: Scenie Czerwonej przy Trou Madame, Scenie Purpurowej przy Świątyni Sybilli, Scenie Pomarańczowej przy Wodozbiorze i Scenie Żółtej przy Starej Kordegardzie.
Na Scenie Czerwonej, w samym centrum festiwalowych wydarzeń, wystąpią w tym roku:
- zespół WoWaKin, znany ze ścieżki dźwiękowej do popularnego serialu „1670”;
- Chór Kameralny Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego, który zaprezentuje piosenki Kabaretu Starszych Panów w znakomitych aranżacjach Andrzeja Borzyma;
- Justyna Jary i Alegancka Kapela – zespół ukazujący piękne oblicze miejskich ballad i piosenek podwórzowych;
- formacja Tango Para Todos, która porywała już festiwalową publiczność swoimi żywiołowymi interpretacjami.
- Kamila Olesińska, jedna z najlepszych warszawskich tancerek flamenco, z towarzyszeniem zespołu w programie „Flamenco en el aire”. Przepełniona słońcem muzyka i energetyczny taniec przeniosą widzów do Andaluzji – kolebki flamenco. Wystąpią także Urszula Stachyra – taniec, Wiktoria Kwiatkowska – śpiew, Tomasz Skłodowski – gitara, Maciej Skórzewski – cajón. Koncert „Flamenco en el aire”. W tym regionie Hiszpanii, flamenco wykonywane jest nie tylko w salach koncertowych i na tablao, ale muzykę i śpiew słychać też w powietrzu, rozbrzmiewa na skwerach, placach i rozgrzanych ulicach. Tym razem to Łazienki Królewskie staną się sceną dla tej wyjątkowej sztuki.
- Pojawią się znakomite kwartety – Trombastic (kwartet puzonowy), Morpheus (kwartet saksofonowy) oraz kwartet klarnetowy, w którym grają pierwsi klarneciści najlepszych warszawskich orkiestr symfonicznych.
Na Scenie Purpurowej przy Świątyni Sybilli muzyczne wydarzenia będą miały zupełnie inny charakter. Pojawią się mniejsze składy: duety (Kameralna Harmonia, Dziołak/Stankiewicz Duo, Śmietańska/Tomczuk Duo), solistów (Katarzyna Kamer, Tony Koniak) oraz trio „Polska w Polsce” prezentujące fuzję muzyki skandynawskiej i polskiej. Będzie można usłyszeć baśnie, opowieści i gawędy z różnych stron świata wzbogacone muzycznymi improwizacjami, zainspirowanymi muzyką tradycyjną. Na Scenie Opowiadaczy wystąpią tak ciekawi artyści, jak: Sebastian Wielądek, Gwidon Cybulski, kwartet Aquamarine & Patrycja Zywert-Szypka z programem „Bajka dla dorosłych” oraz duet Łukasz Szypkowski – Emilia Raiter, który przedstawi autorski program „Zagubiona droga – opowieści tolkienowskie”.
Festiwal „Strefa Ciszy” to również okazja do zaprezentowania swoich umiejętności muzycznych. Na Scenie Otwartej przy Wodozbiorze (Scena Pomarańczowa) amatorzy i profesjonaliści będą mogli pokazać, co im w duszy gra.
Dzieci i rodziców, jak co roku, zapraszamy na cykl koncertów „Melomaluszki”. Doświadczeni animatorzy wprowadzą najmłodszych słuchaczy w świat muzyki poprzez interakcję i wspólne zabawy.
W najbliższą niedzielę, 7 lipca 2024 roku na scenie Scenie Czerwonej wystąpią Trio PrzeKubAnka w składzie Anna Kalska – klarnet, Jakub Pożyczka – wiolonczela i Przemysław Wojciechowski – akordeon oraz Morpheus Saxophone Quartet. Na Scenie Purpurowej pojawi się Kameralna Harmonia w składzie: Katarzyna Kamer i Hubert Giziewski. Duet wykona program prezentujący skarby światowej kultury muzycznej. Będzie to spotkanie z zaklętymi w drewnie niezwykłymi etnicznymi instrumentami – fidelą płocką, suką biłgorajską i bułgarską gadułką oraz współczesnym akordeonem koncertowym. Sebastian Wielądek i Gwidon Cybulski przedstawią muzyczną opowieść zatytułowaną „Wyspy Szczęśliwości”.
Bohaterką melomaluszkowych koncertów na Scenie Żółtej, na którą zaproszeni są najmłodsi melomani, będzie lalka Dorotka, która zabierze słuchaczy w taneczną, radosną podróż po wielu krajach. A w programie znajdą się utwory kompozytorów muzyki klasycznej oraz melodie taneczne z różnych regionów świata. O godzinie 15.00 i 16.00 Sebastian Wielądek i Gwidon Cybulski przedstawią muzyczną opowieść zatytułowaną „Wyspy Szczęśliwości”.
Na Scenie Pomarańczowej wystąpią: Let the Dow Dow, Zespół „Cantanti”, Konstanciński Chór Kameralny, Chór Cantanti, Cantores Minores i Chór W Akcji.
Festiwal Strefa Ciszy jest dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy oraz ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura Interwencje”. ORFEO Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego jest jednym ze współorganizatorów tego wydarzenia. Dyrektorem generalnym jest Piotr Łabanow, a dyrektorem artystycznym Tomasz Pokrzywiński.
Partnerem Głównym Festiwalu Strefa Ciszy jest Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO.
Wstęp na wszelkie wydarzenia w ramach festiwalu jest bezpłatny. Więcej szczegółów i pełny program znajduje się tutaj.