REKLAMA

Pierwsze decyzje jury XX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari

77 młodych śpiewaków z 19 krajów: Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Francji, Gruzji, Izraela, Korei Południowej, Meksyku, Niemiec, Polski, RPA, Słowenii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii zakwalifikowano do udziału w rozpoczynającym się 6 maja 2023 roku w Nowym Sączu XX Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.

Uczestników spośród 155 kandydatów z 31 państw wyłoniła komisja selekcyjna złożona z przedstawicieli jury: Małgorzaty Walewskiej i Wojciecha Maciejowskiego. Tegoroczny Konkurs, który potrwa do 13 maja, jak zwykle rozegra się w trzech etapach. W finale młodym śpiewakom będzie – tak jak to było przed pandemią – towarzyszyła orkiestra. Partnerem tej jubileuszowej edycji Konkursu jest Opera Krakowska, dlatego też w tym roku młodzi artyści wystąpią wraz z jej Orkiestrą, a za pulpitem dyrygenckim stanie Maestro Piotr Sułkowski. Finał – co jest nowością – rozegra się w Krakowie, w siedzibie Opery, zaś koncert laureatów w sali widowiskowej Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Cały Konkurs będzie transmitowany na stronie www.adasari.pl.

Śpiewaków będzie oceniało międzynarodowe jury, w którym poza Małgorzatą Walewską (przewodnicząca) i Wojciechem Maciejowskim (sekretarz) zasiądą: Marcin Habela – Dziekan Wydziału Wokalnego w Haute Ecole de Musique de Genève w Szwajcarii; Beata Klatka – Dyrektor Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki oraz Kierownik AKADEMII OPEROWEJ Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie; Dominik Licht – Konsultant w zakresie castingu w Duńskiej Operze Królewskiej w Kopenhadze; Rebekah Rota – Dyrektor Opery w Wuppertalu w Niemczech (od sezonu 2023/2024); Keith Bernard Stonum – Dyrektor Artystyczny Jungen Oper im NORD (Staatsoper Stuttgart, Niemcy), śpiewak.

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, który powstał z inicjatywy prof. Heleny Łazarskiej i Antoniego Malczaka, organizowany przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, odbywa się nieprzerwanie od 1985 roku. Od 2014 roku funkcję dyrektora i przewodniczącej jury sprawuje Małgorzata Walewska, znana i podziwiana mezzosopranistka. Warto przypomnieć, że w Nowym Sączu, na konkursowej estradzie, swoje kariery rozpoczynali tacy artyści jak m.in.: Piotr Beczała, Andrzej Dobber, Milijana Nikolić, Anna Simińska, Anna Lubańska, Aleksandra Kubas-Kruk, Hanna Elisabeth Müller, Andrzej Lampert, Adriana Ferfecka, Hubert Zapiór, Miriam Albano czy Arnold Rutkowski.

ORFEO Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego będzie jednym z patronów medialnych jubileuszowej XX edycji Konkursu, a także jednym z fundatorów nagrody pozaregulaminowej.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne