REKLAMA

Jubileusz 25-lecia baletu „Ziemia obiecana” w Teatrze Wielkim w Łodzi

Prapremiera spektaklu baletowego „Ziemia obiecana” odbyła się w 1999 roku, czyli równo 25 lat temu. Na jubileuszowe spektakle Teatr Wielki w Łodzi zaprasza już 3 i 4 lutego 2024 roku.

Prapremiera spektaklu baletowego „Ziemia obiecana” odbyła się 22 maja 1999 roku, podczas inauguracji XV Łódzkich Spotkań Baletowych w Teatrze Wielkim w Łodzi. Autorem libretta, choreografii i opracowania muzycznego spektaklu jest Gray Veredon – międzynarodowej sławy nowozelandzki choreograf, wielokrotnie współpracujący z Teatrem Wielkim w Łodzi. Scenografię zaprojektowała Irena Biegańska, a autorem filmów video jest Jarosław Marszewski.

Gray Veredon za pomocą tańca (do muzyki Franz von Suppé i Michaela Nymana) opowiedział historię przemysłowej Łodzi – miasta fabryk oraz łódzkich fabrykantów i robotników. Artysta podczas tworzenia spektaklu inspirował się słynną powieścią Władysława Reymonta i filmem Andrzeja Wajdy, a także przestrzenią miejską Łodzi – pałacami fabrykantów i pozostałościami fabryk, które stanowią przecież żywą historię tego miasta. Bohaterami baletu są postacie z powieści Reymonta, ale oglądając ten spektakl odnieść można wrażenie, że tak naprawdę jego główny bohater jest zbiorowy – stanowią go mieszkańcy Łodzi, ich historie i dramaty oraz tożsamość kulturowa tego miasta.

„Ziemia obiecana” w Teatrze Wielkim w Łodzi. Scena zbiorowa © Joanna Miklaszewska
„Ziemia obiecana” w Teatrze Wielkim w Łodzi. Scena zbiorowa © Joanna Miklaszewska

Co ciekawe, Łódź jest jednym z nielicznych polskich miast, o którego historii powstał zarówno spektakl baletowy, jak i opera – „Człowiek z Manufaktury” Rafała Janiaka (prapremiera: 2 lutego 2019 roku, Teatr Wielki w Łodzi).

W trakcie nadchodzących spektakli kilkoro tancerzy zespołu baletowego Teatru Wielkiego w Łodzi będzie miało okazję zadebiutować w nowych dla siebie rolach. Joshua Legge zadebiutuje w roli Karola Borowieckiego, w postać Lucy Zucker po raz pierwszy wcieli się Maria Góralczyk, a w partii Anki obejrzeć będzie można Karolinę Urbaniak. Będą to również pierwsze spektakle w nowych rolach dla takich artystów, jak Stanislava Pincekova (Mela Grunspan), Dawid Kucharski (Kessler), Yuki Itaya (Zucker) oraz Koki Tachibana i Chase Vinning (Moryc Welt). Podczas prób do jubileuszu 25-lecia „Ziemi Obiecanej” nad nowymi partiami z tancerzami pracowała Edyta Wasłowska, primabalerina łódzkiego Teatru Wielkiego i prapremierowa odtwórczyni partii Lucy Zucker.

W lutym 2024 roku w spektaklach wystąpią: Joshua Legge (04.02) i Dominik Senator (03.02) jako Karol Borowiecki, Maria Góralczyk (04.02) i Laura Ryngajłło (03.02) jako Lucy Zucker, Nazar Botsiy (03.02) i Yuki Itaya (04.02) jako Zucker, Paweł Kurpiel (03.02) i Dominik Senator (04.02) jako Maks Baum, Koki Tachibana (03.02) i Chase Vining (04.02) jako Moryc Welt, Monika Maciejewska-Potockas (03.02) i Karolina Urbaniak (04.02) jako Anka, Nazar Botsiy (04.02) i Joshua Legge (03.02) jako Podpalacz, Ekaterina Kitaeva-Muśko (03.02) i Stanislava Pincekova (04.02) jako Mela Grunspan, Julia Sadowska jako Mada Muller, Alicja Bajorek jako Zosia, Tomasz Jagodziński jako Bucholtz, Krzysztof Pabjańczyk jako Mendelsohn i Ojciec Zosi, Dawid Kucharski jako Kessler, Jan Łukasiewicz jako Edelman, Gintautas Potockas jako Ojciec Mady, Marcin Ciechowicz jako Ojciec Karola oraz Giuseppe Stancanelli jako Brat Zosi.

„Ziemia obiecana” w Teatrze Wielkim w Łodzi. Scena zbiorowa © Joanna Miklaszewska
„Ziemia obiecana” w Teatrze Wielkim w Łodzi. Scena zbiorowa © Joanna Miklaszewska

Spektakl 3 lutego 2024 roku transmitowany będzie na portalu Drzwi do Kultury. Transmisja rozpocznie się o godzinie 18:20.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne